Merynosy, czyli inaczej owce merynosowe to gatunek, który hodowany jest przede wszystkim w Australii – to tam występuje obecnie ich najliczniejsze pogłowie. Coraz większe hodowle zakładane są też w Azji oraz Europie, a w szczególności w Hiszpanii. Wiąże się to z cennym runem merynosów, z którego tworzy się wysokiej klasy naturalne ubrania. Przykładem są buty zimowe o unikalnych wręcz właściwościach. Dlaczego warto wyposażyć garderobę w obuwie z wełną merynosa?

Dlaczego wełna merynosów jest tak cenna?

Już od wielu lat wełna merynosa australijskiego jest symbolem najwyższej jakości, o którą walczy wielu producentów odzieży oraz obuwia jesienno-zimowego. Światowej sławy marki, a także lokalne firmy między innymi z branży obuwniczej zwracają bowiem uwagę na unikalne wręcz własności runa owiec merynosowych, które przewyższa w swojej klasie materiał pozyskany od innych gatunków, w tym tych pochodzenia irlandzkiego, szkockiego czy islandzkiego. Czym zatem cechuje się wełna merynosów? Do jej największych zalet zalicza się:

  • Lekkość – wełna owiec merynosowych to przede wszystkim świetny stosunek masy do gwarantowanej izolacyjności termicznej. Obuwie wykonane z takiego materiału zapewnia maksymalne ciepło przy naprawdę niewielkiej wadze.

  • Elastyczność – wełna merynosa jest elastyczna, a więc doskonale dopasowuje się do różnych kształtów np. stopy. Istotne przy tym jest to, że zawsze wraca do swojej wyjściowej formy, dlatego wytrzymuje długi czas. Obuwie z wełną merynosową to buty wielosezonowe.

  • Pochłanianie wilgoci i przewiewność – buty zimowe powinny zapewniać wysoki komfort cieplny przy jednoczesnym regulowaniu wilgoci oraz redukowaniu nieprzyjemnych zapachów. Niestety ciężko o to w przypadku różnych naturalnych czy syntetycznych materiałów. Jak jest zaś z wełną merynosa? Warto wiedzieć, że odciąga ona wilgoć z zewnątrz nawet wtedy, kiedy buty wydają się przemoknięte. Stopa pozostaje zatem zawsze sucha, a jej skóra delikatna. Nie trzeba obawiać się też nieprzyjemnej woni.

  • Antystatyczność – wełna merynosów jest odporna na siły elektrostatyczne. Nie przyczepia się do innych materiałów i nie przyciąga do siebie kurzu. Ponadto jest łatwa w czyszczeniu i trudno się brudzi. Jak to możliwe? To efekt działania naturalnych związków tłuszczu wełny merynosowej, które doskonale konserwują materiał. On w kontakcie z tlenem samoistnie niszczy różnego rodzaju drobnoustroje, nie zbierając również brudu.

W poszukiwaniu butów z wełny merynosa

Buty z wełny merynosa są produkowane w coraz to większej ilości. Obecnie w przygotowaniu takiego obuwia przejściowego i zimowego specjalizują się jednak marki stawiające na wysoką jakość, ekologiczną produkcję oraz tworzenie produktów w idei handemade'u. Tym samym buty z wełny merynosa to głównie wyroby klasy premium od mniejszych pracowni. Doskonałym przykładem jest marka EMU Australia oraz UKALA by Emu, która jako pierwsza uszyła obuwie z wyściółką wełnianą merynosową. Początkowo były to buty dla surferów, którzy potrzebowali szybkiego ogrzania stóp po wodnej zabawie podczas zimowych wypadów surfingowych, kiedy to temperatura powietrza nie przekracza kilkunastu stopni Celsjusza. Szybko okazało się jedna, że obuwie z wełny merynosa doskonale może sprawdzić się między innymi dla Europejczyków w trakcie jesieni czy zimy. Gdzie w Polsce można zatem kupić wyroby marki EMU Australia?

Każdy, kto szuka wysokiej klasy obuwia z wełną merynosa, powinien zwrócić uwagę na ofertę takich butików online jak butyshop.eu. Oferują one naprawdę atrakcyjne ceny. Buty zimowe wieloletniego użytku można od nich kupić nawet za niecałe 250-300 złotych. Dodać warto, że obuwie z wełną merynosa jest przyjemne w dotyku, niesamowicie wygodne oraz atrakcyjne wizualnie. Sprawdza się idealnie do casualowych, biurowych czy sportowych stylizacji, czego dowodem są modele marek EMU Australia oraz UKALA by Emu.