Rajstopy to części garderoby, które powinny znajdować się w dużym zapasie w szafie każdej kobiety. To właśnie różnego rodzaju rajstopy dopełniają wieczorową stylizację, biznesowy zestaw, czy też codzienny wygląd. Obecnie na rynku można przy tym spotkać się z wieloma pomysłowymi odmianami tychże wyrobów. Dowiedz się zatem, jakie rajstopy powinnaś mieć w swojej garderobie!

Rodzaje rajstop ze względu na parametry użytkowe

Producenci rajstop wypełniają rynek setkami produktów, których nie sposób spamiętać. Warto jednak zawsze zwracać uwagę na opakowaniu na kilka ważnych własności użytkowych, które wpływają na jakość wyrobu, a także na jego wygląd. Przede wszystkim zwracaj zatem uwagę na materiał. Obecnie rajstopy tworzone są z lycry 3D, ze sterczu, włókien poliestrowych, z mikrofibry, z wełny, z bawełny, a także z akrylu. Najprzyjemniejsze dla skóry, elastyczne, powracające do swojego pierwotnego kształtu, a przy tym piękne i oddychające są przede wszystkim wyroby z bawełny oraz z lycry 3D. Oba produkty w odpowiednich wersjach jeśli chodzi o grubość, nadają się także na zimę! Warto również zwrócić uwagę na poziom tzw. zmatowienia. Panie lubiące dyskretne rajstopy, które nie rzucają się w oczy powinny wybierać rajstopy z określeniem „mat”. Błyszczące i lśniące wyroby mają zaś oznaczenie „shine”. Dostępne są również rajstopy „semi-mat”.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, jeśli chodzi o parametry użytkowe? Przede wszystkim na grubość, czyli ilość den. Rajstopy mogą mieć od 5 (6 dtex) do 250 den (280 dtex). Wyróżnia się zatem:

  • rajstopy o grubości 5-8 den zwane są letnimi – ubiera się je w letnie dni,
  • rajstopy o grubości 15-20 den to głównie rajstopy wieczorowe i biurowe,
  • rajstopy 40-60 den to już wyrób typowo wiosenny i jesienny – idealne do kozaczków, botków, czy sztybletów (rajstopy 40-60 den mogą być kryjące albo przezroczyste),
  • rajstopy o grubości 100 i więcej den to rajstopy zimowe. Można je nosić do długich kozaków albo pod spodnie. Często zawierają domieszkę wełny, bawełny lub akrylu.

Rodzaje rajstop ze względu na wygląd

Ze względu na wygląd można wyróżniać rajstopy niemalże bez końca. Dowodem na te słowa są oferty najlepszych dystrybutorów takich, jak Hurtownia VIP, która sprzedaje wyroby w wielu odmiennych kolorach. Mowa o rajstopach cielistych, czarnych, czerwonych, fioletowych, czy też pastelowych. Wyróżnić można również wiele ich zdobień. Popularne są motywy retro – np. kropki i paski, oraz geometria art deco – jak i też zdobienia roślinne, zwierzęce (rajstopy w ptaki, czy też w „panterkę”). Do popularnych rodzajów rajstop należy zaliczyć również zmysłowe kabaretki, podkolanówki i zakolanówki, dzięki którym można tworzyć modernistyczne stylizacje, czy też pończochy z koronkami dla kobiet odważnych i świadomych swojego piękna! Zapomnieć nie można również o funkcjonalnych rodzajach rajstop. Dzisiaj najlepsi producenci np. GATTA, tworzą również wygodne rajstopy ciążowe, a także rajstopy korygujące! Ich cena jest niewielka a efekt może być piorunujący…