Dla wszystkich rodziców zdrowie ich dziecka jest najważniejsze. Zakup obuwia dziecięcego to z pozoru łatwa sprawa. Jak się okazuje, znalezienie odpowiedniego obuwia dla dziecka wcale nie jest takie proste. Sprawa jest bardziej skomplikowana, aniżeli w wyborze obuwia dla dorosłego, bo dziecko stale rośnie, a dobierając złe obuwie, możemy dziecku zrobić krzywdę. Niedopasowane buty mogą przyczynić się do powstania wielu schorzeń. Czym zatem powinny się charakteryzować? Dowiedz się, co musisz wiedzieć przy ich zakupie.

Na co zwrócić uwagę?

Większość dzieci rodzi się w pełni zdrowa, ze sprawnymi stopami. Niepokojące jest to, że tylko 30% ludzi dorosłych, nie ma żadnych dolegliwości stóp. Nadrzędną przyczyną problemów i schorzeń jest niewłaściwe obuwie. Szczególną uwagę zwraca się również na dobrą jakość i wykonanie obuwa.

Małemu dziecku zmienia się buty mniej więcej co trzy miesiące. W wieku od trzech do sześciu lat obuwie kupuje się co cztery do sześciu miesięcy.

Złote rady

  • Zwróć uwagę na materiał. Pamiętaj, aby buty były z oddychającego materiału, dzięki czemu stopa dziecka nie będzie się pocić. Zaufane sklepy, takie jak Butek, w sprzedaży mają obuwie wykonane ze skóry naturalnej. Idealne dla dziecka są również buty z materiału gore-tex. Skup się również na wyściółce butów, która również powinna być wykonana z podobnego tworzywa.
  • Konstrukcja buta nie może być sztywna ani twarda. Odpowiednie obuwie powinno być elastyczne i miękkie. Podeszwa również powinna łatwo się zginać. Aby zapewnić dobrą stabilizację stopom, twardnienie podeszwy musi zaczynać się od śródstopia.
  • Ważne miejsce w doborze obuwia dziecięcego zajmuje dopasowanie, czyli bucik nie może być ani za mały, ani za duży. Zaleca się kupowanie raczej wąskich, aniżeli szerokich butów.
  • Zadbaj o to, aby obuwie twojego dziecka z łatwością wchodziło na nogę. Nigdy nie wolno wciskać nogi na siłę. Należy szukać obuwia tak długo, aż będzie wygodne dla dziecka.
  • Staraj się wybierać buty sznurowane, ponieważ można je łatwiej dopasować do stopy. Jeśli kupisz buty za rzepy, to pamiętaj o tym, aby rzep znajdował się wysokości podbicia.

Zdrowie to podstawa

Harmonijny i równoramienny rozwój dziecka rozpatruje się również w kontekście zdrowych stóp. Bardzo ważne jest to, aby zadbać o to już od najmłodszych lat. Odpowiedni dobór buta nie polega jedynie na preferencjach odnośnie wyglądu obuwia. Świetnie zaopatrzone sklepy, oferujące wysokiej jakości obuwie dziecięce, dysponują obuwiem, które przede wszystkim dba o zdrowie stóp. Warto zapoznać się z ich ofertą i wybrać właściwe obuwie dziecięce.