Współcześnie klienci stawiają swojej garderobie bardzo duże wymagania. Ubrania muszą charakteryzować się trwałością, lekkością oraz doskonałą przewiewnością. Zrealizowanie tych celów wiąże się oczywiście z koniecznością wykorzystania specjalistycznych materiałów. Cały proces, od którego zależała będzie późniejsza jakość produktu, zaczyna się w szwalni. Jakie nici stosowane są przez profesjonalistów?

Nici z poliestru rdzeniowego


Nićmi wykorzystywanymi na bardzo szeroką skalę są te wykonane z poliestru rdzeniowego. Na wyjątkową uwagę zasługuje w tym przypadku zaawansowana technologicznie konstrukcja, którą ujrzeć można dopiero pod mikroskopem. Całość zbudowana jest z włókien poliestrowych ciągłych otoczonych włóknami poliestrowymi ciętymi. Rozwiązanie takie w pierwszej kolejności zapewniają doskonałą odporność na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, w tym przede wszystkim na ścieranie.

Nici rdzeniowe stosowane są również ze względów estetycznych, ponieważ gwarantują, że wykonany szew będzie wyróżniał się ładnym, delikatnym i lekko połyskliwym efektem. Poliestry są stabilizowane termicznie, a co za tym idzie, odporne na działanie większości chemikaliów oraz na rozciąganie. O doskonałości materiału świadczy uniwersalność jego zastosowania. Można się z nim spotkać w wielu branżach, choć najczęściej nici tego najlepiej sprawdzają się w przypadku mebli tapicerowanych, śpiworów, odzieży roboczej czy kurtek. Nici z poliestru rdzeniowego wykazują również znacznie lepsze parametry w zakresie kurczenia oraz marszczenia. Co jeszcze warto wiedzieć?

Nici nylonowe i bawełniane


Produkty nylonowe, czyli w tym przypadku nici skręcane z włókien poliamidowych, cechują się ponadprzeciętną wytrzymałością na tarcie, a także dużą rozciągliwością. Z pewnością warto tutaj wspomnieć o specjalistycznej odmianie, czyli o niciach monofilamentowych. Produkowane głównie w wersji bezbarwnej, doskonale nadają się do szycia wielu rodzajów artykułów tekstylnych, jak i do owerloka oraz mebli tapicerowanych. Ten typ nici jest miękki, odporny na wysokie temperatury, a jego zastosowanie dotyczy odzieży i materiałów technicznych.

Jeżeli zaś chodzi o nici wykonane ze 100% bawełny, to mamy tutaj do czynienia z produktem całkowicie naturalnym. Nici najwyższej jakości poddawane są procesowi merceryzowania. Celem zabiegu jest wyraźne zwiększenie wytrzymałości i szwalności, a także poprawę przyjmowania barwników. Nici bawełniane spotykane są głównie przy produkcji spodni, koszul, bielizny, tekstyliów domowych oraz przy obszywaniu dywanów. Jak słusznie zauważają specjaliści z firmy Benetex, jedynie skrupulatnie wyselekcjonowane i najlepsze pod każdym względem nici mogą zagwarantować producentom odzieży oczekiwane rezultaty. Dlatego w tym właśnie zakresie warto postawić na najbardziej doświadczonych dostawców.