Taniec to jedna z najstarszych sztuk, która jest nierozerwalnie związana z człowiekiem i życiem, które prowadzi. Najnowsze badania wykazały jednak, że nie tylko ludzie lubują się w tańcu. W świecie zwierząt jest to czynność spotykana nader często. Taniec jest doskonałym narzędziem do wyrażania uczuć i intencji. Wraz z odpowiednią muzyką i zjawiskowymi strojami tancerzy, przenosi nas w zupełnie inny świat.

Taniec a kultura fizyczna

Więź tańca z kulturą fizyczną jest niezaprzeczalna. Trzeba jednak zaznaczyć, ze taniec od zawsze stanowił też formę kulturowej działalności człowieka. Specyfiką ruchu tanecznego jest przecież wyrażanie poszczególnych stanów emocjonalnych i innych określonych treści. Często w sposób bardzo obrazowy. Taniec od zawsze był jednym z głównych elementów obrzędów i ważnych ceremonii. Wpisany jest w obyczajowość praktycznie każdego kraju. Wraz z upływającym czasem, taniec ewoluował, został podzielony na kategorie, jednak wciąż jest dla nas źródłem wolności, wyrazu artystycznego i – dostępnej dla każdego- przyjemności.

Strój estradowy – konieczność dla zawodowców, udogodnienie dla amatorów

Występy taneczne dla szerokiej publiczności rządzą się swoimi prawami. Zawodowi tancerze całymi miesiącami ćwiczą wybraną choreografię, by na scenie zaprezentować ją w sposób porywający i wymagający indywidualnej interpretacji. Sprzyja temu nie tylko określona muzyka i zachowania tancerzy, ale także odpowiednio dobrany strój estradowy. Jak podkreśla krawcowa z firmy Frajda – jest on zwieńczeniem choreografii tanecznej oraz stanowi ważny element przekazu artystycznego. Strój tancerza może bowiem powiedzieć obserwatorowi bardzo wiele – wskazać nastrój postaci, czy też jej ważność na tle całej grupy. Kreacja estradowa przyciąga wzrok, podkreśla płynne ruchy tancerza oraz podnosi estetykę każdego występu.

Stroje estradowe stosowane są w zasadzie w każdej odmianie tańca. Spotkamy je na konkursach tańca towarzyskiego, w balecie czy też teatrze, gdzie bardzo często wystawiane są sztuki z elementami tańca współczesnego. W stylowe konfekcje wyposażone są także grupy taneczne, które uświetniają koncerty bądź liczne muzyczne programy telewizyjne. Stroje estradowe szyte są w oparciu o fasony i tkaniny, których zazwyczaj nie używa się przy tworzeniu odzieży codziennej. Często zdobione są przy użyciu interesujących detali. Konstrukcja strojów tanecznych może być prosta i ściśle przylegać do sylwetki tancerze lub- wręcz przeciwnie- bogata i awangardowa. Wszystko to zależy od projektu, rodzaju występu oraz gatunku tańca. Warto też podkreślić, że stroje estradowe noszą nie tylko tancerze. Są one popularne wśród gimnastyków artystycznych, cyrkowców czy piosenkarzy.