Babeszjoza u psa – jak z nią walczyć?

Materiał partnera
2020-01-16

Z ugryzieniem kleszcza przede wszystkim kojarzymy chorobę zwaną boreliozą. Wywołuje ją bakteria Borrelia burdgorferi, która niebezpieczna jest zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Nie tylko ona jednak odpowiedzialna jest za ciężkie schorzenia. Wiedzieć należy również o tym, że kleszcze przenoszą pierwotniaki Babesia canis, które wywołują piroplazmozę, zwaną inaczej babeszjozą. To ona występuje u naszych czworonogów – psów.

Zakażenie babeszjozą

Psy zakażane są babeszjozą poprzez bezpośrednie ukąszenie kleszcza. Wspomniane pierwotniaki bytują bowiem w jego gruczołach ślinowych i przekazywane są do krwioobiegu zwierzęcia właśnie przy ukąszeniu. Aby jednak kleszcz zakaził psa musi ssać krew nawet kilkanaście godzin. Jeśli zatem szybko wykryjemy na ciele psa kleszcza, mamy czas na to, aby szybko zminimalizować zagrożenie babeszjozą. Musimy jednak pamiętać o tym, że zagrożenie obecne jest cały rok! Nigdy nie bagatelizuj zatem „ataków” kleszczy zimą. Prawdą jest jednak to, że szczytowy poziom zagrożenia przypada na kwiecień oraz wrzesień – czas rozmnażania kleszczy.

Objawy babeszjozy u psa

Do typowych objawów babeszjozy u psa, które jest w stanie zaobserwować właściciel pupila zalicza się:

  • apatyczność i osłabienie zwierzęcia,
  • brak chęci do zabawy, a nawet spacerów,
  • zmiana barwy moczy na ceglastoczerwoną,
  • omdlenia i zataczanie się,
  • a nawet duszności, drgawki i wymioty.

Oprócz tego lekarze weterynarii często obserwują również:

  • podwyższoną temperaturę ciała,
  • żółte błony śluzowe,
  • problemy neurologiczne,
  • anemię

Ostateczną diagnozę stawia się po wykonaniu rozmazu z krwi obwodowej. Dokładniejszy wynik pozwala uzyskać również badanie morfologiczne krwi, pobranej np. z żyły brzeżnej ucha.

Dlaczego leczenie babeszjozy jest tak ważne?

Leczenie babeszjozy jest ważne głównie dlatego, że brak wdrożenia odpowiedniej i skutecznej kuracji może spowodować śmierć zwierzęcia. Pasożyt z dnia na dzień bardziej rozwija się w organizmie psa, siejąc prawdziwe spustoszenie. Istotne jest zatem złożone leczenie oparte o silne leki przeciwpierwotniacze, sterydy oraz antybiotyki. Często ważne jest także wzmocnienie organizmu psa odpowiednią dietą, suplementami, a nawet kroplówką! Jeśli chodzi o czas leczenia babeszjozy w początkowym stadium, warto wiedzieć, że jest to okres kilku dni. Zaawansowane przypadki leczone są znacznie dłużej. Ważne jest przy tym to, aby o stan zwierzęcia dbał doświadczony specjalista. Warto współpracować między innym z gabinetem weterynaryjnym ŁAPKA, gdzie Twój pupil uzyska profesjonalną pomoc! Ty zaś dowiesz się od lekarzy, jak wdrożyć profilaktykę przeciwko piroplazmozie.

Skuteczna profilaktyka 

Najskuteczniejszą profilaktyką choroby zwaną babeszjozą jest stosowanie wysokiej klasy preparatów przeciwkleszczowych. Dzisiaj występują one w różnych formach. Mowa o specjalnych tabletkach, obrożach czy też kroplach. Warto przy tym pamiętać o różnicy pomiędzy specyfikami odstraszającymi, a biobójczymi. Te drugie są znacznie bardziej skuteczne, ale powinny być dla danego zwierzęcia dobierane po konsultacji z weterynarzem.

Opracowanie artykułu:

Łapka Gabinet Weterynaryjny lek. wet. Mateusz Tołoczko

ul. Bohaterów Westerplatte 19/1, 12-100 Szczytno warmińsko-mazurskie
e-mail
www
telefon