Cięcie drewna litego – maszyny stolarskie

2019-06-24
cięcie drewna

Cięcie drewna wcale nie musi być skomplikowane. W obróbce drewna ważny jest tzw. rozkrój wzdłużny, który znacznie zmniejsza koszty. Jednak podstawę powinna stanowić odpowiednia technika. Jeśli prowadzisz własny warsztat stolarski lub chcesz się samodzielnie zająć obróbką drewna, potrzebne będą właściwe narzędzia. W naszym poradniku pokazujemy, jak wygląda obróbka drewna i z jakich maszyn stolarskich powinno się skorzystać.

Jakie maszyny stolarskie do cięcia drewna stosować?

Drewno stolarskie wymaga specjalistycznych urządzeń. Zwykle do cięcia drewna stosuje się pilarki. Sprawdzają się zarówno do cięcia na opał, jak i do prac w ogrodzie. Wyróżnia się pilarki: elektryczne, spalinowe i akumulatorowe. Pilarki elektryczne zawierają ładowane energią silniki. Spalinowe za to zawierają silnik spalinowy. Z reguły używa się ich do większych prac, w tym cięcia opałowego drewna.

Tnąca tarcza do drewna (piła tarczowa) przydaje się natomiast przy prostych pracach, wymagających cienkiego ścinania. Przeznaczona jest do twardej, jak i miękkiej tarcicy. Dopełnienie będą stanowić szybkotnące frezy. Stolarze zwykle stosują je do kształtowania szczegółów oraz łukowego odgraniczania. Dzięki spiralnym końcówkom sprawdzą się na każdej przestrzeni. Alternatywę stanowi tzw. wyrzynarka, która jednak nie sprawdzi się przy obróbce detali. Do tego rodzaju prac używa się także strugarek, obtaczarek, szlifierek i okleinarek. 

Piła do cięcia drewna

Samodzielna obróbka drewna jest możliwa dzięki zastosowaniu piły łańcuchowej. Przed przystąpieniem do prac, należy się właściwie przygotować. Bezpieczeństwo pracy zagwarantują: kombinezon, obuwie, rękawice, kask oraz okulary. Działania trzeba rozpocząć od unieruchomienia ciętego drewna. Cięte belki i gałęzie nie mogą się przemieszczać. Dlatego też przy szykowaniu opału powinno się użyć stołka. W ten sposób cięte elementy będą stabilne.

Przy cięciu drewna piłą trzeba zachować właściwą postawę. Należy pamiętać, żeby tnący łańcuch prowadzić w odpowiedni sposób. Przedłużenie linii tnącej musi się odbywać poza ciałem. Piłę powinno się trzymać oburącz. Niewskazane jest jej podnoszenie ponad linię barków. Skrawki drewna powinno się odsuwać na bok. Za zagłębianie się sprzętu w drewnie odpowiada specjalny docisk, czyli dźwignia. Nie należy jej dociskać. O prawidłowości pracy świadczy szybkość obrotu łańcucha, wchodzącego pod swoim ciężarem w belkę. Przed rozpoczęciem pracy z piłą powinno się przeczytać instrukcje załączone przez producenta.

Laser do drewna

Usługi stolarskie oraz inne zakłady specjalizujące się w cięciu drewna korzystają również z innego sposobu. Polega on na grawerowaniu i laserowym wyrąbywaniu drewna. Zabieg ten umożliwia dokładką obróbkę i otrzymanie gładkich, pożądanych krawędzi i kształtów. Do materiałów drewnopochodnych używanych w tym celu należy sklejka. Wszystko jednak zależy od rodzaju drzewa, kleju i metody obróbki. Najczęściej laser stosuje się do sklejki otrzymanej z iglastego drewna. W przypadku cięcia drewna dużo łatwiej przebiega działanie na drewnie iglastym niż liściastym, które ciemnieje. Tarcica jest cięta przez laserowe urządzenie wzdłuż lub wszerz włókien. Do zalet tej metody zalicza się z pewnością jej przyjazność dla środowiska związana z brakiem wiórów, mniejsza podatność na uszkodzenia i nadpalenia oraz precyzyjność w obróbce.

Po tradycyjnym lub laserowym cięciu drewna zaleca się jego suszenie. W tym celu powinno się wybrać zadaszone miejsce, które zapewni odpowiednią przewiewność. Deski trzeba ułożyć luźno i zabezpieczyć je przed podłożem. Drewno układa się z reguły na stosie w formie koła tworzącego stożek lub przy ścianie w stos w formie prostopadłościanu. W razie jakichkolwiek wątpliwości można zawsze skorzystać z rady specjalisty.