Co może obejmować ubezpieczenie rolne?

Materiał partnera
2019-08-06

Rolnicy, podobnie jak kierowcy, zobowiązani są do ubezpieczenia siebie w zakresie odpowiedzialności cywilnej oraz budynków rolniczych. Ponadto mają możliwość wykupienia innych świadczeń, zapewniających ochronę w życiu prywatnym lub zabezpieczających gospodarstwo w większym stopniu. Rolnictwo jest sektorem, gdzie wiele czynników niezależnych od człowieka może generować straty, dlatego warto rozważyć zakup pakietu ubezpieczeń.

Kompleksowe ubezpieczenie rolne

Zgodnie z polskim prawem każdy rolnik z dniem objęcia w posiadanie gospodarstwa rolnego objęty zostaje obowiązkiem nabycia ubezpieczenia OC. Polisa ta dotyczy odpowiedzialności cywilnej rolnika, osób pozostających we wspólnym gospodarstwie oraz osób, które pracują w gospodarstwie. Ma ona zastosowanie w przypadku, gdy osobom trzecim została wyrządzona szkoda wynikająca z posiadania przez rolnika gospodarstwa rolnego. Ochrona zapewniona przez ubezpieczyciela zazwyczaj odnosi się do szkód, których skutkiem jest śmierć, utrata lub rozstrój zdrowia czy też uszkodzenia ciała. Ponadto ubezpieczenie rolne w zakresie OC może obejmować sytuacje uszkodzenia i zniszczenia mienia. Warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia pokrywającego szkody związane z ruchem pojazdów wolnobieżnych, takich jak kombajny.

Obowiązkowe jest też ubezpieczenie budynków rolniczych – każdego budynku przykrytego dachem i zajmującego powierzchnię powyżej dwudziestu metrów kwadratowych. Polisa w tym przypadku powinna obejmować skutki zdarzeń takich jak pożar, huragan uderzenie pioruna, gradobicie, a nawet deszcz. W zakresie ubezpieczenia obowiązkowego leży przy tym sam budynek, nie zaś znajdujące się wewnątrz ruchomości. W związku z tym ubezpieczenie sprzętu i maszyn rolniczych jest indywidualną decyzją każdego rolnika. Ze względu jednak na ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych wypadków, warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Jak wybierać ubezpieczenie rolne?

Jak w przypadku pozostałych świadczeń ubezpieczeniowych mamy dwie możliwości. Możemy samodzielnie przeglądać oferty poszczególnych towarzystw lub udać się agencji ubezpieczeniowej, takiej, jaką Krystyna Myszka prowadzi w Czersku. Pierwsze rozwiązanie pochłania wiele czasu, a w sytuacji, gdy nie znamy dobrze rynku ubezpieczeń, może okazać się dla nas krzywdzące. Natomiast pośrednik ubezpieczeniowy skutecznie przeanalizuje oferty różnych towarzystw i dobierze polisę odpowiadająca naszym wymaganiom. W tym przypadku możemy także liczyć na profesjonalne doradztwo w kwestii wyboru ubezpieczenia.

Pamiętajmy też, że lepszym wyjściem jest droższa, ale zapewniająca kompleksową ochronę polisa niż tańsza, która będzie stanowić jedynie formalność. Pogoda czy inne zdarzenia losowe są nie do przewidzenia tak samo, jak ich skutki w gospodarstwie. Nie warto zdawać się tu na szczęście.

Opracowanie artykułu: