Co warto wiedzieć o procesie łączenia spółek kapitałowych?

Materiał partnera
2019-10-04

Połączenie spółek kapitałowych w jeden, spójny organizm cieszy się coraz większą popularnością. W zdecydowanej większości przypadków to doskonała okazja ku temu, aby znacząco podnieść wydajność produkcyjną, a co za tym idzie, zyski. Niemniej jednak sam proces łączenia jest dość skomplikowany i wymaga uczestnictwa doświadczonego notariusza. Co konkretnie warto wiedzieć na ten temat?

Jak wygląda łączenie spółek?

Pierwszym i zasadniczym pytaniem jest to, czym tak naprawdę są spółki kapitałowe? Odpowiedź jest bardzo prosta. W grupie tej znajdziemy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne. Czy oznacza to, fuzji mogą ulec jedynie te dwa podmioty? Oczywiście, że nie. Spółki kapitałowe mogą połączyć się ze spółkami jawnymi lub komandytowymi, aczkolwiek spółka osobowa nie może być stroną przejmującą. Co do zasady można wyróżnić 2 metody łączenia spółek. Pierwszą z nich jest przejęcie, czyli przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą w zamian za udziały lub akcje podmiotu przejmującego.

Takie rozwiązanie sprawy wiąże się także z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki przejmującej. Jeżeli zaś chodzi o drugą metodę, to mowa tutaj o zawiązaniu nowej spółki poprzez i przeniesienie majątków łączących się spółek na nowo utworzoną spółkę w zamian za udziały lub akcje spółki właśnie utworzonej. Co zrobić, aby bez względu na wybrany sposób, cały proces mógł przebiegać jak najsprawniej?

Profesjonalna pomoc notariusza

Aby fuzja spółek mogła odbyć się zgodnie z prawem, nie może obyć się bez uczestnictwa notariusza, któremu do przeprowadzenia procesu należy dostarczyć dane takie jak

  • ·         numery KRS obu spółek,
  • ·         jednolite teksty umów łączących się spółek,
  • ·         wskazanie spółki kapitałowej przejmującej inną spółkę,
  • ·         ogólny plan połączenia.

W tej kwestii zdecydowanie warto zaufać najbardziej doświadczonym kancelariom notarialnym, do których zalicza się ta, prowadzona przez Agnieszkę Muszyńską. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć tutaj nie tylko na profesjonalną atmosferę obsługi, ale także na szybkie przeprowadzenie całego procesu.

Wbrew powszechnie panującej opinii fuzja spółek wcale nie musi wiązać się z komplikacjami ani z koniecznością wypełniania setek wniosków. Największymi korzyściami, płynącymi z takiego rozwiązania, jest zdecydowany wzrost dynamiki rozwoju przedsiębiorstwa. Nie można zapominać o tym, iż w tym przypadku mowa nie tylko o połączeniu poszczególnych podmiotów gospodarczych, ale także doświadczeń, zaplecza technologicznego oraz ludzi, którzy od zawsze stanowią fundament każdej firmy bez względu na zakres działalności.

Opracowanie artykułu:

Kancelaria Notarialna Agnieszka Muszyńska Notariusz

Narutowicza 34/9, 20-027 Lublin lubelskie
e-mail