Czy słomki są nam potrzebne?

Materiał partnera
2019-10-16

Od pewnego czasu mówi się o konieczności ratowania środowiska naturalnego. Rzeczywiście zmiany, jakie zauważamy w naszym otoczeniu, wyraźnie wskazują, że dzieje się coś złego. Smog w wielkich miastach, nieprzewidywalna pogoda, wymieranie zwierząt – negatywnych efektów działalności człowieka jest wiele. Poważne zarzuty padają na odpady, których nie poddaje się recyklingowi, w tym plastikowe słomki.

Zastosowanie słomek w życiu

Obecnie słomki kojarzone są z niepotrzebnym dodatkiem do napojów, który wyrządza więcej złego środowisku naturalnemu, niż przynosi korzyści ludziom. Tymczasem mają one swoje praktyczne zastosowanie. Warto się nad nim zastanowić, nim całkowicie odrzucimy te akcesoria.

Słomki mogą skutecznie zastąpić kubki niekapki u małych dzieci, gdzie działają korzystnie na ich rozwój. Picie przez słomkę jest jedną z najprostszych czynności, a przy tym pozwala ćwiczyć mięśnie warg i policzków oraz cofanie języka. Wpływa na utrzymanie prawidłowej pozycji żuchwy czy koordynację między ssaniem a połykaniem Ponadto słomki pozwalają się skupić, mają właściwości uspokajające i picie z ich pomocą jest dla dziecka atrakcyjną czynnością – wzbudzi zainteresowanie i zajmie uwagę.

Korzystanie ze słomek pozwala pić bez podnoszenia szklanki lub kubka, co ma ogromne znaczenie dla osób z dysfunkcjami ruchowymi. Drżenie rąk lub niemożność sprawnego poruszania nimi utrudniają codzienne funkcjonowanie również w tak prostych czynnościach, jakimi są jedzenie oraz picie. Słomki pozwalają pić rozmaite napoje bez pomocy innych osób.

Słomki ekologiczne

Ogromnym problemem dla środowiska naturalnego są plastikowe słomki, których nie poddaje się recyklingowi. Często wraz z innymi odpadami wyrzucane są do mórz i oceanów, gdzie stanowią poważne zagrożenie dla żyjących tam stworzeń. Zanieczyszczenie wód słomkami możemy zmniejszyć, sięgając po ekologiczne rozwiązania.

Do takich należą proponowane przez firmę MS Ortis Produkt słomki papierowe oraz słomki biodegradowalne z PLA. Sprawdzają się równie dobrze co plastikowe, a do tego są przyjazne środowisku. Słomki papierowe są w całości wykonane z celulozy. Swoje właściwości zawdzięczają zastosowaniu specjalnego kleju dopuszczonego do kontaktu z żywnością oraz warstwom papieru o dużej gęstości. Tworzywo wykorzystywane w produkcji słomek biodegradowalnych to PLA, czyli poliaktyd, który otrzymywany jest z odnawialnych surowców naturalnych, na przykład z obierków po ziemniakach, ziaren kukurydzy czy trzciny cukrowej. Jest to bioplastik w stu procentach kompostowalny i należy wyrzucać go do kosza z bioodpadami.

Degradacja słomek z PLA rozpoczyna się już po sześciu miesiącach od daty produkcji. Jest jednak przez to bardziej krucha i podatna na pękanie. Słomki papierowe również charakteryzują się mniejszą trwałością niż słomki plastikowe. W przypadku materiałów ekologicznych nie ma to większego znaczenia, gdyż odpady ulegają tu całkowitemu rozkładowi.

Opracowanie artykułu:

"MS-Ortis-Produkt" Sp.j.

ul. Teligi 2, 05-260 Marki mazowieckie
e-mail
www