Czy wiesz, że czujniki gazu i dymu mogą uratować Twoje życie?

Materiał partnera
2019-05-30
dziecko odkręca gaz

Zatrucie niebezpiecznymi gazami to częste zjawisko, w szczególności w okresie grzewczym. Najwięcej słyszy się o złowrogim czadzie, jednak warto wiedzieć, że nie jest jedynym groźnym zanieczyszczeniem powietrza, które może pojawić się w Twoim domu. Tlenek węgla, metan i propan-butan to najczęstsze zagrożenia! Dlaczego tak ważne jest ich montowanie i w których miejscach powinny się znajdować?

Jakie czujniki kupić i gdzie je założyć?

Najlepszym rozwiązaniem jest założenie czujnika, który wychwytuje wszystkie możliwe zagrożenia, a nie tylko tlenek węgla, ale także metan oraz propan-butan. Zawsze wybieramy urządzenia, których skuteczność jest potwierdzona poprzez specjalistyczne badania. Najlepszym rozwiązaniem jest synchronizacja czujników wraz z alarmem, który będzie słyszalny w całym domu, a nie tylko danym pomieszczeniu. Szkodliwe gazy mogą nie tylko wydzielać się w pobliżu urządzeń, które je wykorzystują, takich jak kuchenka lub kocioł grzewczy. Niekiedy przedostają się do wentylacji i wraz z ruchem powietrza mogą wędrować do innych pomieszczeń, dlatego czujniki muszą być rozmieszczone strategiczne. Najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie kilku najbardziej narażonych na emisję gazu punktów i w tych miejscach montować urządzenia pomiarowe. Specjaliści z firmy Pro-Service wspominają, że wiele osób myli czujniki dymu z czujnikami gazów, jednak nie są to te same urządzenia. Również w przypadku wizualnej oceny problemu trzeba być ostrożnym, gdyż gazy są niewidoczne gołym okiem, a niektóre z nich (np. czad) całkowicie bezwonne.

Skutki zatrucia czadem

Czad jest lżejszy od powietrza, dlatego może z łatwością się z nim mieszać i docierać przewodami wentylacyjnymi do wszystkich pomieszczeń w domu. To właśnie on jest uznawany za najbardziej śmiercionośne zanieczyszczenie domowego powietrza w czasie okresu grzewczego. Tlenek węgla nie powstaje tylko – jak wiele osób mylnie sądzi – podczas spalania w piecu śmieci. Jest on produktem ubocznym podczas niewłaściwego spalania niemal każdego rodzaju paliwa, między innymi drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla oraz ropy. Objawy zatrucia są niemal natychmiastowe. Z początku pojawiają się zawroty głowy i ogólne osłabienie. Następnie dochodzą wymioty, senność i trudności z oddychaniem. Śmierć może nastąpić nawet przy niskich stężeniach już po kilku minutach wdychania czadu.

Czy gaz ziemny jest niebezpieczny?

W przypadku gazów takich jak metan lub propan-butan nie tylko grozi nam zatrucie z powodu tlenu węgla, będącego produktem niewłaściwego ich spalania. Gazy te są łatwopalne i mogą powodować wybuchy. Przy dużych stężeniach wystarczy iskra, aby całe pomieszczenie w sekundę stanęło w płomieniach. Ze względu na rozproszony w powietrzu gaz, ogień bardzo szybko może rozprzestrzeniać się na cały dom, stanowiąc nie tylko zagrożenie dla całego majątku, ale przede wszystkim życia domowników. Odpowiednio wczesna reakcja czujników gazu może, więc uratować Twoje życie.

Opracowanie artykułu:

Pro-Service sp. z o.o. Przedsiębiorstwo wdrożeniowe

os. Złotej Jesieni 4, 31-826 Kraków Bieńczyce, małopolskie
e-mail
www