Rynek nieruchomości jest popularną formą lokowania kapitału. Gwarantuje, że włożone w nieruchomość pieniądze nie stracą na wartości w czasie, a w razie potrzeby będzie można z powrotem odzyskać gotówkę (czasem nawet z zyskiem), sprzedając budynek, mieszkanie na rynku wtórnym. W przypadku sprzedaży mieszkania - podobnie jak w momencie starania się o kredyt hipoteczny, warto skorzystać z usług rzeczoznawcy celem poznania rynkowej ceny nieruchomości.

Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która musi odznaczać się szczególnie wysokim zaufaniem publicznym. Od rzetelności jego pracy i znajomości rynku nieruchomości zależy powodzenie wielu osób: kredytobiorców, właścicieli sprzedawanych domów, spółdzielni mieszkaniowych naliczających podatki itp.

Kto może wykonywać zawód rzeczoznawcy majątkowego?

Zawód rzeczoznawcy wymaga posiadania odpowiedniego tytułu, który nadawany jest osobom, które:

  • Mają pełną zdolność do czynności prawnych,
  • Mają wyższe wykształcenie lub ukończone studia podyplomowe z wyceny nieruchomości
  • Odbyły minimum roczną praktykę zawodową związaną z wyceną nieruchomości
  • Pozytywnie zaliczyły egzamin państwowy z określonej tematyki.

Rzeczoznawca ze względu na fakt, iż zajmuje się określaniem wartości nieruchomości, a także doradztwem odnośnie do opłacalności inwestycji w daną nieruchomość musi odznaczać się wiedzą z różnych obszarów życia, nie tylko z rynku nieruchomości. Powinien znać metody obliczania zdolności kredytowej, prawa podatkowego, rachunkowości, instrumenty i instytucje finansowe, a także orientować się w ogólnej tematyce prawa budowlanego. Przykładem biura wyceny nieruchomości, które posiada niezbędne do prowadzenia działalności pozwolenia i praktykę w zawodzie jest firma Posesja-Bis.

Czym kierować się przy wyborze rzeczoznawcy majątkowego?

Przede wszystkim na lata odbytej praktyki zawodowej oraz miejsce jej odbywania. Według obowiązującego prawa tylko praktyka w firmach należących do Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych jest uznawana za ważną i potwierdzającą nabycie odpowiedniego poziomu wiedzy w praktyce.

Rzeczoznawcy prowadzący kancelarię rzeczoznawców majątkowych muszą mieć ważny wpis do centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Ze względu na rodzaj przekazywanych informacji rzeczoznawcę obowiązuje przestrzeganie tajemnicy zawodowej i nieudostępnianie badanych treści osobom trzecim.

Korzystanie z przypadkowych biur doradczych w zakresie wyceny nieruchomości, może być przyczyną nie tylko dużych strat majątkowych, złego ulokowania nadwyżki finansowej, czy też sprzedania mieszkania znacznie poniżej ceny rynkowej.