Odpowiednie warunki zoohigieniczne gwarantują nie tylko komfort zwierzętom, ale również wysokiej jakości produkty poubojowe, które będziemy od nich pozyskiwać. Innowacyjne podłogi rusztowe pozwalają na utrzymanie porządku w pomieszczeniach inwentarskich, bez konieczności częstej wymiany ściółki. Czy rozwiązanie to jest korzystne dla hodowcy i jakie jeszcze zalety możemy wymienić?

Czym są podłogi rusztowe?

Podłogi rusztowe są specjalistycznym systemem, który jest stosowany w coraz większej ilości ferm, chlewni oraz obór. Pojedynczy ruszt składa się plastikowej lub betonowej płyty, która posiada charakterystyczne szczeliny. Ich wielkość jest zawsze dostosowana do wieku gatunku zwierzęcia, aby nie dopuścić do kontuzji. W zbyt dużych rusztach mogą utknąć kończyny, dlatego powinno się wybierać je zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Polskim dystrybutorem wysokiej jakości podłóg rusztowych jest między innymi firma Agro-Lech, której siedziba mieści się w Gruszczynie. W przypadku drobiu wodnego najlepiej sprawdzają się ruszty z tworzywa sztucznego. Utrzymanie czystości może odbywać się przy pomocy mycia ciśnieniowego, na zasadzie spływania grawitacyjnego lub przy użyciu zgarniaków.

Zapobieganie chorobom

Wilgotna i zanieczyszczona odchodami ściółka to idealne środowisko dla rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Bez względu na to, czy stosujemy ściółkę płytką, czy głęboką – nigdy nie będzie ona wystarczająco sterylna. Podłoga rusztowa zapobiega gromadzeniu się odchodów zwierząt, dzięki czemu mogą one poruszać się po czystej powierzchni. Co więcej, podłogi rusztowe bardzo łatwo można umyć, poprzez spłukanie ich wodą pod ciśnieniem. Choroby wywoływane przez mikroorganizmy są niebezpieczne dla ferm drobiu. Szybko rozprzestrzeniają się między osobnikami, a ich przetrwalniki mogą przeżyć nawet wiele miesięcy! W przypadku pojawienia się groźnych bakterii jedynym wyjściem jest zatem dokładna dezynfekcja pomieszczeń. Zanieczyszczona ściółka nigdy nie zapewni tak wysokich warunków zoohigienicznych, jak ruszty.

Oszczędność i mechanizacja

Zastępując chów ściółkowy rusztami, z pewnością zauważymy, że w skali roku można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, która dotychczas była przeznaczana na słomę, trociny lub siano. Podłogi rusztowe są doskonałym rozwiązaniem również w przypadku ferm zmechanizowanych, gdzie większą część pracy mogą wykonywać maszyny. Kompleksowe sprzątanie pomieszczeń inwentarskich będzie ograniczało się wyłącznie do dokładnego spłukania wszystkich powierzchni przy pomocy myjki ciśnieniowej. Odchody zwierząt spłyną do kanału, a następie głównego zbiornika, skąd mogą zostać odpompowane i wykorzystane jako naturalny nawóz. Objętościowo będzie go mniej niż w przypadku chowu ściółkowego, co stanowi kolejną zaletę. Jest to rozwiązanie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.