Dlaczego warto wyposażyć warsztat w szlifierkę kątową?

Materiał partnera
2019-10-03

Szlifierki kątowe powszechnie używane są w wielu zakładach przemysłowych. Coraz chętniej narzędzia tego typu nabywane są też przez osoby prywatne, do warsztatu. Jest to sprzęt, który wspomoże nas w wielu zadaniach, takich jak wywiercenie dziury betonie czy też oczyszczenie metali z rdzy. Szlifierka kątowa to bardzo uniwersalne narzędzie. Dlaczego warto zdecydować się na jej zakup?

Przydatna na budowie

Szlifierka kątowa przyda się na budowie do cięcia materiałów rożnego typu. Modele, które są wyposażone w tarcze diamentową, doskonale poradzą sobie z cięciem betonu, cegieł, gipsu, granitu, a nawet kamienia. Szlifierkę kątową można wykorzystać również do obróbki niektórych materiałów budowlanych, takich jak gazobeton czy płyty OSB. Jak informuje specjalista z firmy Adler, która zajmuje się sprzedażą elektronarzędzi i wyposażeniem warsztatów- sprzęt tego rodzaju z powodzeniem może zastąpić bruzdownicę. W sklepach dostępne są szlifierki kątowe z tarczami diamentowymi z rożną budową nasypu – segmentowym lub turbo. Tarcza turbo pozwala na dokładniejsze cięcie.

Przydatna podczas układania płytek

Żaden dobry glazurnik nie może obejść się bez szlifierki kątowej. Przy układaniu płytek, bardzo często zdarza się, że dany element należy przyciąć, by dopasować go do całości. Zazwyczaj specjaliści w tym celu używają przycinarki do płytek ceramicznych, jednak w niektórych przypadkach szlifierka kątowa jest niezastąpiona. Umożliwia na przykład wycinanie starych fug, zeszlifowanie starego kleju z kafelków czy też przygotowanie ich do zamontowania na wybranej powierzchni.

Przydatna podczas spawania

Szlifierka kątowa jest bardzo przydatna w procesie spawania, jak i po jego zakończeniu. Żeby spawanie było jak najbardziej efektywne, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie metalowej powierzchni. Szlifierka kątowa pomoże w jej wygładzeniu i oczyszczeniu. Trzeba jednak pamiętać, by wybrać model narzędzia o wystarczającej mocy. Szlifierka kątowa jest też przystosowana do pracy z tarczami do cięcia metalu. Sprzęt ten wykorzystywane jest w blacharstwie do rozbiórki poszczególnych części samochodu. Mając do dyspozycji tarczę korundową możemy z powodzeniem ciąć stal konstrukcyjną, stal nierdzewną, żeliwo i rożnego typu elementy metalowe. Przy pomocy szlifierki kątowej usuniemy także rdzę, powłoki lakiernicze i farby.

Jak wybrać szlifierkę kątową?

Na rynku znajdziemy wiele modeli szlifierek kątowych. Różnią się pomiędzy sobą mocą, wielkością i ceną. Narzędzia, które kosztują około 1500 złotych, uznawane są za profesjonalne. Aby dobrać sprzęt do swoich potrzeb, warto poradzić się doświadczonego specjalisty lub producenta elektronarzędzi. Może okazać się, że wcale nie musimy przepłacać, a tańsze narzędzie okaże się dla nas wystarczające.