Mięso z kurczaka okazuje się być nie tylko bardzo smaczne, ale i bardzo zdrowe. Jednym z wariantów, w jakich możemy zjeść kurczaka jest opcja z rożna. Jakie substancje odżywcze zawiera kurczak? Dlaczego jeszcze warto go jeść? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Wysokie wartości odżywcze

Przede wszystkim tak jak już wspomnieliśmy o tym wcześniej, mięso z kurczaka to źródło cennych wartości odżywczych takich jak:

  • witaminy - szczególnie z grupy B – takie jak niacyna, ryboflawina czy pirodoksyna. Mają one wpływ głównie na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ponadto, udowodniono naukowo, że niacyną można nawet leczyć stany depresyjne, problemy z zasypianiem czy stany lękowe, zwłaszcza w przypadku tzn. depresji endogennej.
  • mikro i makroelementów takich jak: żelazo (zapobiega między innymi osłabieniu organizmu i anemii),  cynk – wzmacnia układ odpornościowy, skórę i paznokcie czy potas – który reguluje prawidłową pracę gospodarki wodno – lipidowej
  • Białka – mięso z kurczaka zawiera także sporą ilość pełnowartościowego białka, czyli materiału budulcowego między innymi mięśni.

Niskokaloryczność

Warto wspomnieć, iż kurczak to mięso zalecane do spożycia szczególnie osobom na diecie odchudzającej, bowiem jest one sycące, pełnowartościowe, a także niskokaloryczne, dzięki czemu mówiąc prościej, będziemy po ich spożyciu dłużej syci, pełni energii i siły, a przy tym nie przytyjemy.

Wróćmy jednak do kwestii wspomnianej niskokaloryczności. Jak to wygląda w liczbach? Mianowicie, 100 gramowa porcja kurczaka (bez skóry) zawiera:

  • 100 kcal – w piersi
  • 130 kcal – w udku
  • 160 kcal – w tuszce.

To naprawdę niewiele w porównaniu nie tylko z innym rodzajem mięsa (np. wieprzowym, które ma 260 kcal średnio w 100 gramach), ale także z innymi produktami spożywczymi takimi jak choćby nawet łosoś, który także jest zalecany do spożycia osobom odchudzającym się, a zawiera około 201 kcal w 100 g.

Mięso z kurczaka jest lekkostrawne

Kolejnym powodem, dla którego warto jeść kurczaki jest fakt, iż są one lekkostrawne, czyli mogą je spożywać także osoby o wrażliwym układzie pokarmowym, dzieci i osoby starsze.

Gdzie można zjeść pysznego kurczaka z rożna?

Kurczak z rożna to jeden z najzdrowszych wariantów kurczaka. Polecamy w tym celu udać się do sprawdzonego baru Adriany Ługowskiej, gdzie mogą być Państwo pewni, że sprzedawane kurczaki z rożna są nie tylko smaczne, ale i świeże i pochodzą od sprawdzonych dostawców.