Stare drewno stanowi obecnie bardzo cenny materiał. Wiekowe deski czy belki konstrukcyjne można wykorzystać ponownie, w ramach recyklingu. Materiał tego typu używany jest chętnie przez architektów, inwestorów i rzemieślników, którzy tworzą z niego zupełnie nowe przedmioty. Surowiec naturalny możemy znaleźć w skupach drewna. Tam też możemy sprzedać materiał, który nie będzie nam już potrzebny. Jakie drewno się nada?

Drewno rozbiórkowe

Stara stodoła czy też budynek gospodarczy, który od lat stoi nieużywany a zbudowany jest z drewna to cenne źródło naturalnego surowca. Zamiast zburzyć i spalić poszczególne elementy konstrukcyjne, warto skorzystać z usług firmy, która zajmuje się rozbiórką obiektów tego typu w zamian za pozyskane w ten sposób drewno. To doskonałe i oszczędne rozwiązanie, szczególnie dla tych, którzy chcieliby jak najszybciej zagospodarować zwolnioną przez budynek przestrzeń na nowo. Stare drewno charakteryzuje się unikalną strukturą i niepowtarzalnym wyglądem. Jest chętnie wykorzystywane do aranżacji wnętrz, a tworzone z niego meble mają „duszę”. W ten sposób surowiec naturalny zyskuje drugie życie i na nowo staje się przydatny. Deski, które są podniszczone przez obecność szkodników lub działanie pleśni nie nadają się jako element konstrukcyjny do ponownego użytku – i o tym należy pamiętać. Ich wytrzymałość jest znacznie obniżona, przez co nie będą w stanie dobrze spełniać swojej roli.  Na szczęście można je zastosować do innych celów, bez konieczności zakupu zupełnie nowych materiałów.

Stare meble

Wymieniając meble na nowe, stare zazwyczaj wyrzucamy pod śmietnikiem, licząc na to, że odpowiednie służby zrobią z nimi porządek. Jak doradza specjalista z polecanego skupu drewna Kor-Bud: to błąd, ponieważ sprzedając je odpowiedniej firmie, możemy jeszcze trochę zarobić. W grę wchodzą nie tylko stare meble. Spieniężyć zdołamy także deski obiciowe i niemalowane deski podłogowe. Uczciwe skupy drewna gwarantują przejrzyste warunki współpracy oraz atrakcyjne dla sprzedających stawki. Po nabyciu surowiec jest odpowiednio obrabiany lub w stanie surowym czeka na nowego kupca, który nada mu zupełnie inne przeznaczenie. Działalność skupów drewna wiąże się nie tylko z chęcią zysku, ale też z dbałością o środowisku. Dzięki korzystaniu z używanego drewna, nie potrzeba wycinać drzew, aby wyprodukować nowe deski. Choć drewno jest surowcem odnawialnym, to musi minąć wiele lat zanim zregenerują się jego zasoby. Nie wolno zapominać także o niepowtarzalnym charakterze starego drewna, którego nie sposób podrobić idealnie przy pomocy znanych obecnie metod postarzania tego materiału.