Florystyka funeralna – nieodłączny element każdej ceremonii pogrzebowej.

Materiał partnera
2019-12-06

Śmierć bliskiej osoby to niezwykle bolesne doświadczenie dla całej rodziny. W obliczu żalu i cierpienia trzeba jednak zapewnić zmarłemu godziwy pochówek. Kwiaty towarzyszą nam na każdym etapie naszego życia, nie może więc ich zabraknąć także wtedy, gdy dobiega ono końca. Kompozycje florystyczne są najlepszym sposobem na wyrażenie smutku, szacunku i miłości względem osoby, która odeszła. Jakie rodzaje wiązanek pogrzebowych możemy zamówić w dobrych kwiaciarniach?

Wieńce pogrzebowe

Na zakup wieńca pogrzebowego najczęściej decyduje się najbliższa rodzina zmarłego oraz przedstawiciele delegacji np. pracowniczej. Są to bogate i okazałe kompozycje florystyczne, które posiadają kształt owalnego wianka rzymskiego. Owal symbolizuje krąg życia- od poczęcia aż do śmierci człowieka, nie jest to więc wybór przypadkowy. Bazą wieńców pogrzebowych są gałęzie drzew iglastych umocowane na specjalnych podkładach florystycznych, które utrzymują rośliny przy życiu, co korzystnie wpływa na trwałość całej kompozycji. Jak informuje florystka z kwiaciarni Rebeka w Warszawie – całość dekoruje się świeżymi bądź sztucznymi kwiatami, zależnie od preferencji osoby zamawiającej wieniec. Jeżeli chodzi o kwiaty cięte to wykorzystywane są róże, goździki, lilie, anturium czy margaretki. Poszczególne gatunki roślin można ze sobą łączyć, dzięki czemu uzyskuje się piękną, wielowymiarową kompozycję. Wieniec pogrzebowy powinien mieć także określony kolor – najbezpieczniejsza będzie biel, czerwień i fiolet. Odcienie te są eleganckie i doskonale pasują do charakteru ceremonii. Istotnym elementem każdego wieńca jest także ozdoba szarfa z dedykacją dla zmarłego - tak zwanym ostatnim pożegnaniem.

Wiązanki pogrzebowe

Wiązanki pogrzebowe to kompozycje florystyczne o dużo mniejszych rozmiarach niż wieniec. Do ich tworzenia używa się kwiatów charakterystycznych dla florystyki funeralnej oraz różnych odmian roślin zielonych, stanowiących dla nich tło. Najpopularniejsze wiązanki pogrzebowe maja kształt łezki lub bukietu kwiatów ułożonego na płaskiej podstawie. Kompozycje tego typu również zdobi się szarfą, jednak często jest ona skromniejsza niż w przypadku wieńca. Zakup wiązanki pogrzebowej to dobre rozwiązanie dla dalszej rodziny zmarłego i jego znajomych.

Pojedyncze kwiaty ozdobione czarną wstążką

Nieodłącznym symbolem pogrzebów są także pojedyncze kwiaty przyozdobione czarną wstążką. Zazwyczaj są one uzupełnieniem do większej kompozycji, choć równie często wręczane są one zmarłemu przez dzieci, które uczestniczą w pogrzebie.

Opracowanie artykułu:

Rebeka Kwiaciarnia Małgorzata Olszewska

ul. Wóycickiego 14, 01-938 Warszawa Bielany, mazowieckie
e-mail
www