Zwierzęta domowe wymagają zabiegów chirurgicznych z wielu powodów. Mogą to być nowotwory, wady wrodzone oraz różnego rodzaju stany powypadkowe. Oprócz łatwych i rutynowych operacji, takich jak na przykład sterylizacja lub kastracja, często pojawiają się bardziej skomplikowane przypadki – na przykład kardiologiczne lub neurologiczne. Gdzie szukać dobrego weterynarza, któremu można bezpiecznie powierzyć losy swojego pupila?

Doświadczenie lekarza

Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o kompetencjach weterynarza, jest jego doświadczenie. Nie oznacza to jednak, że młodzi weterynarze są gorsi. Po prostu nie mają oni odpowiedniej praktyki i osoby, które dopiero skończyły studia, nie powinny samodzielnie zajmować się skomplikowanymi przypadkami. Niestety, w Polsce często brakuje specjalistów, którzy zajmują się chirurgią zwierząt na naprawdę wysokim poziomie. Zwykle w klinice można znaleźć lekarza weterynarii, który zajmuje się profilaktyką i leczeniem podstawowych chorób. Jednym z weterynarzy, którzy zajmują się wymagającymi przypadkami, jest lek. wet. Jarosław Kopciał, który przyjmuje w Przychodni Weterynaryjnej Akacjowa, która znajduje się w miejscowości Kiełczów na terenie województwa dolnośląskiego. Odbywał zagraniczne staże kliniczne w szpitalu weterynaryjnym Blue Cross Small Animal Hospital Victoria oraz w przychodni C.J. Hall Veterinary Surgery w Wielkiej Brytanii.

Odpowiednie wyposażenie kliniki

Oprócz doświadczenia i wiedzy lekarza weterynarii, ważne jest także odpowiednie wyposażenie kliniki. Nawet najlepszy specjalista w niczym nie pomoże, jeśli nie będzie miał do dyspozycji aparatury i narzędzi, które pozwolą na bezpieczne wykonanie zabiegu. Na pierwszym miejscu powinno być zawsze stawiane dobro zwierzęcia, dlatego wymagane jest regularne uzupełnianie wszystkich materiałów eksploatacyjnych oraz okresowe przeglądy urządzeń elektrycznych. Im lepiej wyposażony gabinet weterynaryjny, tym większe możliwości mają pracujący w nim weterynarze.

Kompleksowe usługi

Wybierając klinikę, w której rozpoczniesz leczenie swojego zwierzęcia, zwróć uwagę na zabiegi, które są w niej oferowane. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie miejsca, które zajmuje się wieloma dziedzinami weterynarii, gdyż w trakcie życia pupila, wiele może się wydarzyć. Leczenie zwierzęcia w jednej dobrej klinice jest bezpieczniejsze i wygodniejsze od konieczności transportowania go z jednego miejsca do drugiego, w celu profesjonalnej diagnozy i wykonania zabiegu. Przy okazji pierwszej wizyty w nowej klinice, warto spytać, jakie usługi oferuje i którymi gatunkami zwierząt mogą zająć się lekarze pracujący w danej przychodni.