Odpowiednia odzież robocza to warunek bezpieczeństwa podczas pracy. Przepisy BHP ściśle regulują stanowiska oraz prace, przy których musi ona zostać zapewniona przez pracodawcę, a także jakiego zakresu ochrony one wymagają. Odzież robocza jest przez pracowników intensywnie eksploatowana i dlatego wymaga regularnej konserwacji – między innymi poprzez czyszczenie.

Odzież robocza a obowiązki pracodawcy

Zgodnie z regulacjami zawartymi w Kodeksie Pracy to do pracodawcy należy zapewnienie odzieży roboczej oraz środków ochrony odpowiednich do stopnia zagrożenia zdrowia na pełnionym przez pracownika stanowisku. To, jakich form ochrony wymagają poszczególne prace i czynności, również opisuje polskie prawo – przede wszystkim na gruncie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca też musi zapewnić odpowiednie pranie, konserwację, naprawianie odpylanie czy odkażanie odzieży roboczej i obuwia roboczego. Najlepszym rozwiązaniem dla firmy jest współpraca z pralnią, która oferuje pranie odzieży roboczej, takiej jak ta, którą w Lesznie prowadzi Ewa Sandomierska. Profesjonalnie wykonane czyszczenie odzieży daje gwarancję skuteczności, co ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pracownika podczas wykonywania obowiązków. Jeśli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, zająć się tym musi pracownik – koszty jednak nadal ponosi pracodawca. Nie dotyczy to jednak ubrań skażonych środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi, które wymagają przechowywania w odpowiednich warunkach.

Pranie odzieży roboczej – w domu czy pralni

Jeśli za pranie, konserwację i naprawę odzieży roboczej odpowiada firma, zleci ona tę pracę odpowiedniej pralni chemicznej lub wodnej. Jeśli jednak odpowiada za to pracownik, pojawić może się niekiedy myśl o tym, by czyszczenie przeprowadzić w domowych warunkach. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie i nawet indywidualni pracownicy swoją odzież roboczą powinni przekazywać do pralni.

Zabrudzone tekstylia prane w domowej pralce mogą być źródłem zakażeń i infekcji, co stanowi poważny problem szczególnie w przypadku pracy w miejscach, które wymagają zachowania najwyższych standardów higieny. Do takich zalicza się między innymi szpitale, przedszkola i żłobki, lokale gastronomiczne czy zakłady przetwórstwa żywności. Domowe pralki, w przeciwieństwie do specjalistycznych urządzeń wykorzystywanych w pralniach, nie mają możliwości technicznych, by zapewnić odpowiednią temperaturę oraz zastosować skoncentrowane środki chemiczne. Powszechnie promowana temperatura prania 60 stopni Celsjusza nie jest ani wystarczająca, ani odpowiednio długo utrzymywana, by zapewnić odzieży roboczej wymagany standard higieny lub tez pozbyć się trudnych zabrudzeń. Pralnia w ramach swoich usług stosuje specjalistyczne detergenty i pralki o większych możliwościach niż te przeznaczone do codziennego prania w domach.