Blog Panoramy Firm

Jak działa lodówka turystyczna? Popularne modele i funkcje

2019-07-11
lodówka turystyczna

Lodówki turystyczne cieszą się wzrastającą popularnością. Szczególnie sprawdzają się podczas podróży, wycieczek, jak również  przebywania na powietrzu w okresie wiosenno-letnim. Przenośne lodówki dzięki utrzymaniu niskiej temperatury pozwalają na wygodne przechowywanie napojów i żywności. Posiadane funkcje różnią się w zależności od modelu. Jakie są ich rodzaje i jak działają? Jaki model będzie najodpowiedniejszy?

Jakie funkcje powinna posiadać dobra lodówka turystyczna?

Sprzęt AGD jest niezwykle przydatny w codziennym życiu. Dlatego też, jeśli planujesz wakacje pod namiotem, przemyśl zakup przenośnej lodówki. Będzie stanowić spore udogodnienie, a jej odpowiednie wymiary sprawią, że będzie wygodna w transporcie. Przy wyborze sprzętu warto szczególnie zwrócić uwagę na parametry, takie jak:

  • Elektryczne zasilanie. Przy wykorzystaniu termoelektrycznej technologii i gniazda samochodowej zapalniczki.
  • Wielkość, waga i pojemność. Standardowy sprzęt ma pojemność ok. 25-30 l. Gazowe, ze sprężarką lub kompresorem modele osiągają pojemność nawet do 50 l.
  • Chłodzenie. Amoniak ogrzewany odpowiednim płomieniem zapewnia pełną efektywność oraz utrzymanie chłodu wewnątrz sprzętu. W niektórych modelach płomień odpala się automatycznie. Dzięki temu do uruchomienia nie potrzeba zapalniczki ani zapałek.
  • Akumulatory. Niektóre wersje obejmują przełączniki umożliwiające zasilanie (12 V lub 24 V).
  • Zdigitalizowana regulacja temperatury. Zawarcie termostatu w wybranych modelach posiadających zasilanie pozwala na swobodną regulację temperatury.
  • Opcja termosu. Specjalna technologia stosowana do chłodzenia umożliwia również ogrzewanie trzymanych w podróżnej lodówce produktów.
  • Dodatkowe funkcje. Takie jak termometr, alarm (przy otwartej przykrywce) czy kółka ułatwiające przemieszczanie się.

Typy lodówek turystycznych

Przenośne sprzęty kuchenne znacznie ułatwiają podróżowanie. Chociaż mają podobną budowę i kształt przypominający prostopadłościan z uchwytem i składają się z reguły z komory i pokrywy, są często inaczej zasilane. Dlatego też o ich funkcjach i metodzie użycia decyduje system zasilający. W związku z tym wyróżnia się turystyczne lodówki: elektryczne, sprężarkowe (kompresorowe), na gaz oraz na wkłady chłodzące (pasywne). Chłodzące wkłady do lodówki turystycznej przechowuje się w ich wnętrzu. Elektryczne modele pozwalają natomiast na zasilanie sieciowe lub z gniazd zapalniczek. W przypadku sprężarkowego rodzaju, za chłodzenie odpowiada sprężony gaz. Tego typu urządzenia są energooszczędne, jednak bardzo drogie. Gazowe urządzenia chłodzące z kolei używają amoniaku lub gniazda zapalniczki. Ich główną zaletą są chłodzące właściwości, odpowiednia pojemność oraz długi czas użytkowania.

Alternatywę dla lodówek samochodowych stanowią torby termiczne. Mniejsze i łatwe w obsłudze o niewielkiej pojemności służą jako termiczna osłona dla produktów przed zewnętrznymi warunkami. Pozwalają jednak na utrzymanie właściwej temperatury przechowywanych w niej artykułów jedynie przez krótki czas. Sprawdzą się za to jako zamiennik dla zwykłej torby na zakupy lub podczas pikników odbywających się blisko domu.

Ceny przenośnych lodziarek zależą od poszczególnego modelu i funkcji. Najtańsze są modele zasilane chłodzącymi wkładami, których koszt nie przekracza 50 zł. Zasilane elektrycznie wiążą się z większymi sumami, zaczynającymi się od 150 zł. Bardziej zaawansowane technologicznie aparatury kosztują nawet tysiąc zł.