Silnie gradobicie może poczynić znacznie zniszczenia w aucie. Takie zjawisko pogodowe potrafi wybić szyby, a także pozostawić kilkadziesiąt i więcej wgnieceń. Silny grad może zdemolować każdy pojazd. Wyjątkiem są stare samochody, które mają grubsze blachy. Warto dowiedzieć się, na czym polega tradycyjna metoda naprawy. Zasadnicze znaczenie mają także koszty tego działania.

Tradycyjna metoda naprawy samochodu po gradobiciu

Standardowa technika naprawy polega na zgubnym wyprostowaniu wgnieceń. Powierzchnia wyrównywana jest przy wykorzystaniu szpachli. Niezbędne jest także lakierowanie samochodu. Gradobicie najczęściej pozostawia duże szkody w masce i dachu. Pojazd po naprawie wygląda podobnie jak samochód powypadkowy. Każda taka naprawa przyczynia się obniżenia wartości auta. Jednakże bardzo często jest to jedyny sposób postępowania. Warto podkreślić, że koszt takiej naprawy kształtuje się na poziomie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę powyższe, wielu ubezpieczycieli orzeka szkodę całkowitą i odmawia pokrycia wydatków związanych z naprawą.

Jak przeprowadza się naprawę takiego samochodu?

Usuwanie wgnieceń po gradobiciu przebiega w różnoraki sposób. Na początku przeprowadza się demontaż różnych elementów pojazdu, aby uzyskać dostęp do pogiętej od spodu. Specjalne pręty pozwalają wyprowadzić konkretne wgniecenia. Profesjonaliści wykorzystują oświetlenie, które pozwala dostrzec najmniejsze szczegóły. Do wgnieceń przyklejane są plastikowe grzybki, które pociągane są w sposób udarowy za pośrednictwem młotka blacharskiego – podkreśla specjalista reprezentujący firmę Auto Kompleks Łukasz Chrapiec, która świadczy usługi naprawy samochodów. Następnie grzybki klejone są do lakieru klejem na gorąco i ciągnięte z użyciem specjalnej dźwigni.

Jakie efekty uboczne zapewnia prostowanie wgnieceń bez lakierowania?

Prostowanie wgnieceń bez lakierowania kończy się sukcesem, gdy naprawiany komponent wygląda jak nowy. Może pojawić się pewien skutek uboczny. Zdarza się, że dochodzi do uszkodzenia powłok antykorozyjnych od wewnętrznej strony. Warto podkreślić, że po procesach naprawczych lakier będzie cieńszy niż wcześniej, gdyż trudno jest uniknąć polerowania.

Jak uchronić samochód przed gradobiciem?

Warto podjąć działania, które zabezpieczą pojazd przed gradobiciem. W sytuacji, gdy prawdopodobne są burze z gradem, auto należy trzymać pod przykryciem. Idealnie sprawdzają się grube pokrowce z miękką wkładką ochronną.