Wiele osób nie ma świadomości, że kredyt również stanowi element spadku. Hipoteczny czy gotówkowy – nie przedawnia się, ani nie wygasza po śmierci kredytobiorcy. Co zrobić, aby ustrzec się przed długami i nie przejąć nieograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania finansowe naszego krewnego?

Praktyki bankowe – niekonsekwentne?

Zdarza się, że banki uznają, iż z chwilą śmierci kredytobiorcy umowa wygasa. Oczywiście, nie jest to jednoznaczne z umorzeniem kredytu. Bank może zażądać od spadkobierców spłaty kredytu. W takim wypadku warto podjąć rozmowy, ustalić nowy system ratalny, wynegocjować wysokość oprocentowania oraz ustalić terminy płatności.
Zdarza się, że spadkobierca przejmuje dotychczasową umowę i spłaca dług zgodnie z ustalonym harmonogramem. W takim przypadku formalności ograniczają się do dostarczenia notarialnego aktu poświadczającego dziedziczenie lub postanowienia sądowego.

Uwaga! Niektóre kredyty są objęte ubezpieczeniem na wypadek śmierci. W takim przypadku ubezpieczenie pokrywa część kredytu, a pozostałą część zobowiązania spłaca kredytobiorca.

Dużą część kredytów to kredyty z poręczeniem. Zobowiązanie przechodzi wówczas na spadkobierców, co nie oznacza, że poręczenie wygasa. W przypadku uchylania się od spłaty, bank może żądać pieniędzy od żyranta.

Spora część kredytów to kredyty z poręczeniem. Taki dług przechodzi na spadkobierców, ale nie oznacza to, że poręczenie automatycznie wygasa. Dzieje się tak dopiero z chwilą spłaty kredytu. Jeśli spadkobiercy uchylają się od spłaty, bank może przyjść do żyranta.

Zadłużenie spadku – co robić?

Spadkobierca, który mimo zaistnienia konieczności spłaty długów zmarłego, chce przyjąć spadek, może wybrać jedną z dwóch opcji:

  • przyjęcie proste (bez ograniczenia odpowiedzialności za długi)

Spadkobierca odpowiada całym majątkiem.

  • przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza (z ograniczeniem odpowiedzialności)

Spadkobierca przejmuje długi do wysokości spadku. To najbezpieczniejsza forma dziedziczenia – w przypadku ogromnego zadłużenia spadkobierca nie będzie spłacał długów z własnej kieszeni, tylko odda to, co odziedziczył.

Przyjęcie dobrodziejstwa inwentarza nie wymaga zakładania sprawy sądowej, wystarczy udać się do notariusza i złożyć stosowne oświadczenie.  

Sprawy spadkowe

Formalności związane ze sprawami spadkowymi może realizować kancelaria adwokacka po uzyskaniu pełnomocnictwa od klienta. W przypadku wątpliwości odnośnie do procedury dziedziczenia lub wysokości spadku warto udać się do sprawdzonej kancelarii, takiej jak Kancelaria Adwokacka Adwokat LL.M. Michał Podgórski. Konsultacja prawnicza rozwieje wątpliwości związane z dziedziczeniem i najlepszą formą przejęcia spadku. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest odrzucenie spadku. Jeżeli spadkobierca zdecyduje się na taki krok, ma sześć miesięcy na złożenie wniosku o jego odrzuceniu.