Szczury i myszy pomimo tego, że są to niezwykle sympatyczne zwierzęta, potrafią wyrządzić wiele szkód np. w gospodarstwach rolnych, żerując na zebranych w magazynach plonach. Zwierzęta te są niezwykle inteligentne, sprytne, łatwo adaptujące się i odporne, a przy tym niezwykle szybko się rozmnażają. Często zakładają swoje siedziby w pobliżu człowieka, który dostarcza im pożywienia oraz korzystnych warunków do życia.

 

Czym jest deratyzacja?

 

Jednym ze sposobem radzenia sobie z tymi inteligentnymi gryzoniami jest deratyzacja, czyli metoda pozwalająca zmniejszyć ich populację. Najpowszechniejszą metodą jest likwidowanie ich przy użyciu trutki. Zabieg ten w zależności od liczebności populacji może trwać od 2 do 3 dni do około tygodnia, tłumaczą pracownicy firmy Evander

 

Przygotowanie budynku do deratyzacji

 

Pierwszym etapem deratyzacji jest przygotowanie budynku. Dotyczy to poinformowania mieszkańców o przeprowadzeniu zabiegu, sprawdzanie obiektu pod kątem nieszczelności oraz lokalizowanie miejsc, w których chętnie mogą przebywać gryzonie. Podczas prowadzenia deratyzacji należy zadbać, aby w miejscu zabiegu nie przebywały małe dzieci oraz zwierzęta domowe. Gryzonie, które spożyły truciznę, są niebezpieczne np. dla kotów, które polując na nie, mogą również się zatruć. 

 

Rozłożenie trutki na szczury

 

Do zabijania gryzoni używa się tzw. karmników deratyzacyjnych, w których umieszczana jest trucizna. Konstrukcja ta zostaje solidnie przytwierdzona do podłoża tak, aby nie doszło do jej ew. zniszczenia przez inne zwierzę. Trutka na szczury mieszana jest z pożywieniem, co pozwala uśpić ich czujność, ponieważ zapach substancji zostaje zneutralizowany. Charakteryzuje się wydłużonym czasem działania, co pozwala zdezorientować gryzonie. 

 

Dlaczego należy przeprowadzać okresowe deratyzacje


Procedura deratyzacji kończy się usunięciem z budynku martwych zwierząt i poddaniem ich utylizacji. Jak do tej pory jest to najskuteczniejsza forma walki z gryzoniami. Pozwala na ograniczenie strat związanych ze zjadaniem przez nie zbóż, ale także uszkodzeniem sprzętów elektrycznych. Bez względu na to, czy uważamy tę metodę za brutalną, należy pamiętać, że szczury jako zwierzęta odporne na wiele czynników chorobotwórczych, mogą przenosić bakterie i przyczyniać się rozmaitych schorzeń.