Umiejętność swobodnego występowania przed publicznością to obecnie jedna z najbardziej cenionych kompetencji. Jej znaczenie na rynku pracy wciąż wzrasta. Niestety wystąpienia publiczne dla wielu osób są bardzo stresującym przeżyciem. Trema i nerwy potrafią przekreślić nawet sumiennie przygotowaną przemowę. Dodatkowo odzierają ją z humoru i rzeczowości.  W wielu przypadkach sami stresujemy się na próżno. Jak sobie pomóc?

Dlaczego w ogóle obawiamy się wystąpień publicznych?

Swobodna rozmowa w gronie znajomych jest dla nas tak naturalną sytuacją, że nawet nie zwracamy uwagi na jakość naszej wypowiedzi. Gorzej, gdy musimy poprowadzić szkolenie w pracy i wygłosić mowę przed mniej znaną publicznością. Nasz układ nerwowy traktuje podobne zdarzenia jak zagrożenie. Organizm zaczyna uwalniać do krwi adrenalinę, która przyspiesza oddech i tętno, co przeszkadza w płynnej wypowiedzi. W jednej chwili zmieniamy się w statecznej i rezolutnej osoby w przestraszoną jednostkę, która myśli tylko o tym, by cudem uniknąć wystąpienia. Na szczęście nad lękiem tego rodzaju da się zapanować. Potrzebne są jednak systematyczne ćwiczenia.

Stres może być pozytywny

Stres zazwyczaj kojarzy nam się negatywnie. Tymczasem to samo uczucie, które paraliżuje nas od stóp do głów, może być bardzo motywujące. Przed wystąpieniem dobrze jest wykonać kilka czynności, które skutecznie obniżą poziom lęku. Warto zapoznać się z miejscem, w którym będziemy przemawiać. Pozwoli to oswoić się z otoczeniem i zminimalizuje poziom stresu. Wykonajmy też kilka ćwiczeń oddechowych i od początku postarajmy się nawiązać dobry kontakt z publicznością. Świadomość, że ktoś słucha nas z ochotą jest bardzo pomocna i dodaje odwagi. Nie mówmy na głos o zdenerwowaniu, nie informujmy o tym słuchaczy. Werbalizacja uczuć w wielu przypadkach nie jest korzystna. Jak informuje specjalista z firmy Incred- w sytuacji, gdy lęk ściska nam gardło i uniemożliwia pracę lub rozwój, warto skorzystać z profesjonalnych szkoleń personalnych, które pomogą pokonać stres przed wystąpieniami publicznymi i doskonalą zdolności komunikacyjne. Ze szkoleń tego rodzaju mogą skorzystać również osoby, które chcą podnieść jakość swojej wypowiedzi. Taki kurs przydatny jest trenerom, menagerom, przedsiębiorcom czy chociażby sprzedawcom, którzy chcieliby pochwalić się lepszymi wynikami w pracy.

Lęk przed wystąpieniami przed kamerą

Stres przed wypowiedzią nie dotyczy jedynie wystąpień na żywo z udziałem publiczności. Wiąże się także z wystąpieniami przed kamerą. Wiele osób nie wie, w jaki sposób wykonać nagranie, by było pozytywnie odebrane przez innych. Prezentacje video są coraz częściej spotykane na rynku pracy. Wielu pracodawców właśnie w ten sposób prowadzi nabór kandydatów na określone stanowisko. By nadążyć za trendami i stać się bardziej atrakcyjnym w oczach potencjalnego szefa, dobrze jest wyćwiczyć w sobie umiejętność swobodnego występowania przed kamerą. Tego także można nauczyć siew  trakcie specjalistycznych szkoleń, organizowanych przez doświadczonych trenerów personalnych.