Rozwód to zawsze trudna sytuacja, szczególnie dla małżonków, którzy posiadają dzieci. Często też wiąże się z podziałem majątku i konsekwencjami finansowymi. Jeśli nie wiesz, czy przysługują Ci alimenty od małżonka, dowiesz się tego z naszego poradnika. Nie zawsze są bowiem zasądzone. Zawsze można wnieść pozew o alimenty, jednak dobrze jest wcześniej skorzystać z doradztwa prawnego.

Rozwód bez orzekania o winie a alimenty

Kodeks rodzinny i opiekuńczy dokładnie opisuje kwestie związane z alimentami po rozwodzie. W związku z nim rozwiedziony małżonek, który nie został uznany za jedynego winnego rozwodu oraz znajdujący się bez środków do życia jest uprawniony do żądania od byłego małżonka udzielenia finansowego wsparcia. Polega to na dostarczeniu niezbędnych środków utrzymania zgodnych z uzasadnionymi potrzebami. Środki te nazywane są alimentami. Tzw. świadczenia alimentacyjne względem byłych małżonków dzielą się na 2 rodzaje:

  1. Obowiązek alimentacyjny: zwykły,

  2. Obowiązek alimentacyjny: rozszerzony, szczególny lub szerszy.

Alimenty na małżonka a obowiązek alimentacyjny zwykły 

Artykuł 60. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dokładnie ustala obowiązek alimentacyjny zwykły. Jeśli były małżonek nie został uznany za jedynego winnego rozkładu pożycia oraz znajduje się w niedostatku, może żądać od rozwiedzionego małżonka dostarczenia środków utrzymania. Warunkiem są usprawiedliwione potrzeby życiowe oraz możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanej osoby. W przypadku niezamożności osoba musi odpowiednio to udowodnić.  Natomiast osoba zobowiązania do spłaty świadczeń musi wykazać, że jej dochód jest na tyle niski, że nie może sprostać wymaganiom. Rozwiedzeni małżonkowie w tym przypadku mają równe prawa.

Tego rodzaju obowiązek jest przydzielany gdy wina przypadła obojgu małżonkom, żadnej ze stron lub też nie została orzeczona przez sąd w wyniku prośby byłych małżonków. Zwykły obowiązek alimentacyjny wymaga po 5 latach od wydania rozwodowego orzeczenia. Okres ten może być przedłużony w wyjątkowych okolicznościach. Ustaje także w przypadku powtórnego wejścia w stan małżeński lub zgonu jednego z małżonków.

Obowiązek alimentacyjny rozszerzony a alimenty na żonę

Pomiędzy byłymi małżonkami występuje również obowiązek alimentacyjny rozszerzony. Odnosi się do sytuacji, gdy w wyroku orzekającym doszło do wskazania wyłącznie jednego małżonka za winnego rozpadu pożycia małżeńskiego, separacji lub anulowania małżeństwa. Wobec tego objęty jest podwójną sankcją. Nie jest uprawniony do otrzymania zasądzonych środków pieniężnych, za to jest nimi obciążony. Świadczenia alimentacyjne wygasają dopiero po orzeczeniu zmiany obowiązku ich dostarczania, ponownego zamążpójścia osoby uprawnionej lub zgonu którejś ze stron.

Sprawy alimentacyjne nie należą do najprostszych. Dlatego warto zastanowić się nad ustaleniem pełnomocnictwa. Radcy prawni lub adwokaci na pewno pomogą w skróceniu czasu rozprawy oraz jej pomyślnym rozstrzygnięciu.

Jak wnieść pozew o alimenty?

Podział majątku u notariusza nie zawsze stanowi bezpieczeństwo finansowe jednej ze stron. Dobrze jest złożyć pozew do sądu o świadczenia alimentacyjne. Składa się go do sądu rejonowego (wydział rodzinny i nieletnich). Powinny się w nim znaleźć następujące dane:

  • Koszty utrzymania lokalu mieszkaniowego,

  • Rachunki: za czynsz i media (np. gaz czy prąd),

  • Zaświadczenia lekarskie o stanie zdrowia: a także koszty leczenia,
  • Dokument potwierdzający dochody: świadectwo z urzędu pracy lub decyzje o przyznaniu świadczeń w przypadku pobierania zasiłku, renty lub otrzymywanej emerytury).

Skorzystanie z usług doradztwa prawnego pozwala na otrzymanie skutecznej pomocy w sprawach ustalenia świadczeń alimentacyjnych oraz ich podwyższenia lub obniżenia. Profesjonalny radca prawny specjalizuje się również w przypadkach starania się o odwołanie obowiązku, egzekucji świadczeń oraz ich zabezpieczenia.