Jak wybrać dobry dom opieki dla seniora?

Materiał partnera
2019-06-03
senior

Ośrodki opiekuńcze dla osób starszych to miejsca, które zapewniają profesjonalną pomoc w przypadku, gdy ich stan zdrowia nie pozwala już na samodzielne mieszkanie. Całodobowa opieka, wykwalifikowany personel i szeroka gama zabiegów rehabilitacyjnych to jedne z najważniejszych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. O czym jeszcze należy pamiętać, by dom opieki był dla ukochanej mamy czy taty faktycznie „drugim domem”, w którym będą czuć się komfortowo?

Personel i wyposażenie

Ośrodek opiekuńczy dla seniora powinien zatrudniać odpowiednią ilość osób, tak by zapewnić jak najlepszą opiekę każdemu z podopiecznych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że bliska nam osoba nie pozostanie sama, w momencie, gdy będzie tego najbardziej potrzebowała. Ogromne znaczenie ma doświadczenie kadry oraz jej wykształcenie, posiadane kursy i szkolenia odnoszące się stricte do pracy z seniorami, gwarantujące poznanie jej specyfiki. W zależności od potrzeb, seniorzy powinni mieć dostęp do specjalistycznych wizyt lekarskich, np. u neurologa, kardiologa czy chirurga,  a także psychologa, który przyczynia się do poprawy stanu psychicznego osoby starszej. Dodatkowo, w ośrodku powinien znajdować się oddział rehabilitacyjny, tak jak w przypadku Domu opieki „Słoneczniki” w Obornikach Śląskich, gdzie zespół doświadczonych rehabilitantów prowadzi zajęcia fizjoterapeutyczne, zajęcia z zakresu kinezyterapii, co ma niebagatelny wpływ na utrzymanie dobrej kondycji i sprawności ruchowej po przebytych urazach czy zabiegach. Wszelkiego rodzaju aktywność to sposób na szybszy powrót do zdrowia. Niezbędne są również materace przeciwodleżynowe i inne udogodnienia, np. winda i szerokie podjazdy, umożliwiające poruszanie się osób na wózkach inwalidzkich. Bezpieczeństwo i komfort to w tym przypadku jedna z nadrzędnych kwestii.

Otoczenie ośrodka

Ważnym czynnikiem jest położenie domu dla seniora. Warto zadbać o to, by znajdował się on w stosunkowo bliskiej odległości od naszego miejsca zamieszkania, co umożliwi częste odwiedziny bliskiej nam osoby. Obecność i wsparcie w trudnych chwilach wpływają na ich kondycję psychiczną, co w przyszłości może przyczynić się także do polepszenia stanu zdrowia. Podczas wizyt będziemy w stanie skontrolować i  ocenić jakość sprawowanej opieki. Ciszę i spokój zapewni usytuowanie w okolicy lasów, z dala od ruchliwych ulic i hałasu miasta. Dzięki temu seniorzy będą mogli spacerować i oddychać świeżym powietrzem. Dodatkowym atutem będzie ogród, który także sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu. Dla miłośników czytania książek powinna znajdować się biblioteka. Często w ośrodkach opiekuńczych dla osób starszych odbywają się występy, koncerty oraz atrakcje związane z różnymi świętami, by umilić pobyt i sprawić tym osobom choć trochę radości i uśmiechu. Takie i wiele innych wydarzeń odbywa się w Domu opieki „Słoneczniki”, który jest przyjaznym i bezpiecznym miejscem.

Opracowanie artykułu: