Jak wybrać najlepszy dom opieki dla seniora?

Materiał partnera
2019-09-02
pielegniarka

Decyzja o oddaniu starszego członka rodziny do całodobowego domu opieki nigdy nie jest łatwa. Jednak w wielu przypadkach jest ona koniecznością. Często – z powodu postępujących chorób geriatrycznych czy neurologicznych- nie jesteśmy w stanie zapewnić bliskiemu codziennej opieki na właściwym poziomie. Do tego dochodzi jeszcze praca i domowe obowiązki. Nowoczesne domy opieki w niczym nie przypominają placówek sprzed kilkudziesięciu lat- są dobrze wyposażone stanowią doskonałe zastępstwo domu rodzinnego. Jak wybrać dobrą placówkę?

Ogłoszenia w sieci

Poszukiwania dobrego domu opieki dla osób starszych, warto zacząć od przejrzenia ofert w Internecie. W krótkim czasie możemy zdobyć wszystkie potrzebne informacje o wybranej placówce, a nawet mamy możliwość zapoznania się z opiniami osób, które korzystały wcześniej z jej usług. Takie rozwiązanie pozwala od razu odrzucić te oferty, które wzbudzają w nas jakiekolwiek wątpliwości. Większość domów seniora posiada też swoje prywatne witryny internetowe. Dzięki nim możemy zapoznać się ze szczegółami działalności i przybliżyć sobie warunki, w jakich na co dzień mieszkają podopieczni. Kiedy zdecydujemy się na wybór konkretnej placówki, należy odwiedzić ją osobiście. Dobrze jest porozmawiać z dyrektorem, personelem, ale też z samymi pacjentami. W końcu to ich zadowolenie z pobytu i jakości opieki jest najważniejszym wskaźnikiem. Jak informuje specjalista z Domu Opieki Pod Dobrym Aniołem- powinniśmy mieć także możliwość zapoznania się z obiektem – wyglądem pokoi, łazienek, części wspólnych. Wiele placówek ma do dyspozycji ogrody lub parki, w których seniorzy mogą wypoczywać wśród zieleni. To również ważne. Jeśli wybrany dom seniora spełni nasze oczekiwania, zwróćmy uwagę na parę innych kwestii. Jakich?

Całodobowa opieka medyczna

Wiele domów seniora zapewnia swoim podopiecznym całodobową opiekę, świadczoną przez wykwalifikowane opiekunki lub pielęgniarki. Ich uśmiech i pomoc jest oczywiście nieoceniona, ale ważne jest, by każdego dnia w placówce dyżur pełnił lekarz. W ten sposób- w razie konieczności- mamy gwarancję, że bliska nam osoba otrzyma niezbędną pomoc medyczną w odpowiednio krótkim czasie.

Pełnowartościowe posiłki

W cenie pobytu, senior ma zapewnione wyżywienie. Zwróćmy jednak uwagę, czy jest ono dostosowane do indywidualnych potrzeb żywieniowych każdego podopiecznego. Wielu pacjentów zmaga się z cukrzycą, nadciśnieniem czy innymi schorzeniami, wynikającymi z podeszłego wieku. Odpowiednia dieta pozwala łagodzić objawy choroby i chroni przed jej konsekwencjami. Posiłki powinny być przygotowywane z wysokiej jakości składników. Ich smak także jest bardzo istotny. W końcu każdy z nas, na każdym etapie swojego życia, pragnie cieszyć się dobrym i zdrowym jedzeniem.

Atrakcje dla seniorów

Bardzo często zdarza się, że w domach opieki, seniorzy odzyskują dawny wigor. Wszystko dzięki obecności rówieśników i możliwości spędzania z nimi dużej ilości czasu. Bliscy, którzy przebywają w rodzinnym domu, często czują się osamotnieni. Rodzina poświęca im niewiele czasu, wymawiając się pracą i innymi obowiązkami. W domach seniora organizowane są wieczorki taneczne, literackie czy turnieje szachowe. Podopieczni integrują się ze sobą, przyjaźnią, a nawet zakochują. Warto zwrócić uwagę, czy placówka, którą wybierzemy, zapewnia podopiecznym podobne atrakcje.