Jak wybrać produkt do ochrony drewna?

Materiał partnera
2019-09-19

Drewno to wdzięczny materiał wykorzystywany w wielu dziedzinach naszego życia – od budownictwa przez aranżację wnętrz po rękodzieło artystyczne. Jest trwałe i wytrzymałe, a do tego uniwersalne. Świetnie sprawdza się w każdej stylizacji; zarówno w klasycznym wnętrzu, jak i nowoczesnym. Jednak byśmy mebli w pełni cieszyć się urokiem drewnianych wyrobów, musimy odpowiednio je zabezpieczyć.

Drewno to jeden z najtrwalszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie oraz produkcji mebli, a także innych dziedzinach. Nie jest one jednak całkowicie odporny na czynniki zewnętrzne i dlatego wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. W sprzedaży dostępne są specjalne preparaty przeznaczone do impregnowania drewna – szeroki ich wybór znajdziemy w hurtowni materiałów budowlanych takiej jak Piostmar w Świeciu. Tam też doświadczona obsługa będzie w stanie pomóc nam w doborze odpowiednich środków.

Impregnaty do drewna

Popularnym rozwiązaniem są impregnaty do drewna. Preparaty te wnikają głęboko w strukturę drewna i skutecznie zabezpieczają ją przed działaniem wilgoci, promieni słonecznych, a także ogniem, owadami, grzybami oraz glonami. Impregnat nie ochroni jednak drewna przed ścieraniem czy uszkodzeniem mechanicznym. Dlatego po zaimpregnowaniu na drewno należy położyć powłokę wykończeniową. Tę funkcję pełnić może lakier czy olej do drewna lub też farba kryjąca. Impregnat najlepiej sprawdzi się w przypadku drewna konstrukcyjnego, płotów drewnianych oraz elementów małej architektury ogrodowej.

Lakierobejca do drewna

Ten środek chemiczny łączy w sobie działanie impregnujące z dekoracyjnym. Tworzony jest na podstawie lakieru do drewna oraz pigmentów organicznych lub nieorganicznych. Nie tylko chroni, ale również podkreśla rysunek słojów i zmienia kolor drewna, podnosząc jego walory estetyczne. Zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi, wpływem wilgoci oraz mikroorganizmami, jednak jest mniej trwała niż impregnat do drewna pokryty lakierem. Z tego tez powodu przed użyciem lakierobejcy warto sięgnąć po bezbarwny impregnat. Głównym przeznaczeniem tych preparatów będą powierzchnie drewniane nienarażone na intensywną eksploatację czy ścieranie. Doskonale sprawdzi się między innymi na elewacji, podbitce, płotach, balustradach czy drewnianych elementach okien oraz drzwi.

Olej do drewna

Innym rozwiązaniem w zakresie ochrony elementów drewnianych jest olej. Najczęściej bazę preparatu stanowi pozbawiony protein olej lniany, któremu towarzyszyć mogą rozcieńczalniki czy naturalne barwniki. Podobnie jak impregnat, olej do drewna wnika głęboko w jego strukturę, zabezpieczając przed wilgocią, rozsychaniem się czy pękaniem. Dzięki temu drewno nie łuszczy się i nie pęka tak jak dzieje się to w przypadku innych środków. Powstała na powierzchni warstwa preparatu jest przyjemna w dotyku, ale zachowuje naturalną strukturę drewna. Olej do drewna warto stosować do zabezpieczania podłóg tarasów, mebli ogrodowych balustrad oraz elewacji.

Opracowanie artykułu:

Piostamar sp.j.

ul. Przemysłowa 5, 86-100 Świecie kujawsko-pomorskie
e-mail
www