Polski rynek stolarski i świadczone przez niego usługi są cenione na całym świecie. Szczególną popularnością cieszy się produkcja mebli. Zajmują się nią zarówno wielkie przedsiębiorstwa, jak i prywatne zakłady stolarskie. Nic dziwnego zatem, że coraz więcej osób decyduje się na otwarcie własnej pracowni. Od czego należy zacząć i ile właściwie zarabia stolarz?

Co wchodzi w zakres prac warsztatu stolarskiego?

Zakłady stolarskie zajmują się wytwarzaniem produktów z drewna, takich jak meble (kuchenne, do salonu czy łazienki), jak również przedmiotów służących do codziennej eksploatacji. W zakres usług wchodzi stolarka budowlana, a więc produkcja okien, schodów czy drzwi, jak również galanteria drewniana, czyli listwy, podłogi oraz boazeria. Zlecenia zwykle przychodzą od klientów indywidualnych. W zależności od wielkości oraz renomy stolarni może ona oferować również wybory własnego autorstwa np. meble na zamówienie.

Jakie cechy należy posiadać, by otworzyć własny warsztat stolarski?

Stolarstwo dla początkujących i przyszłych właścicieli warsztatów stolarskich wymaga podstawowej wiedzy z zakresu obróbki drewna oraz jego rodzajów. Można ją zdobyć poprzez kursy, szkolenia oraz wiedzę zaczerpniętą ze studiów czy szkół zawodowych budowlanych lub rzemiosł drzewnych. Dobry stolarz potrafi ocenić jakość, cechy oraz użyteczność poszczególnych gatunków. Posiada również umiejętność używania różnych typów połączeń, stałych lub rozłącznych. Dodatkowymi cechami, które przydadzą się w zawodzie stolarza, są zdolności manualne i talent artystyczny. Przyda się także znajomość zasad konserwacji i impregnacji (nasycania) drewna oraz metod jego oklejania.

Jak otworzyć pracownię stolarską?

Przed założeniem własnej pracowni stolarskiej należy się zastanowić nad formą zarejestrowania działalności. Stolarnia może być bowiem prowadzona jako zarobkowa nierejestrowa działalność (w przypadku drobnej działalności) – dla osób fizycznych, których ewentualne przychody nie przekroczą miesięcznie 50% sumy minimalnego wynagrodzenia lub być zarejestrowana jako działalność gospodarcza. Może być zewidencjonowana w każdej formie oprócz spółki partnerskiej jako:

  • Działalność gospodarcza: jednoosobowa,

  • Spółka cywilna: opierająca się na zawartej umowie działalność wspólników, a przy tym nie posiada osobowości prawnej,

  • Spółka prawa handlowego: komandytowa, jawna, komandytowo-akcyjna, akcyjna lub z ograniczoną odpowiedzialnością.

Oprócz tego należy zwrócić się o pozytywne opinie i zezwolenia do Straży Pożarnej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego.

Przy planowaniu pracowni należy pamiętać o niezbędnych narzędziach i maszynach stolarskich oraz wyborze pomieszczenia. Zamiast przybudówki, najlepiej wybrać w tym celu lokal przejęty po innym zakładzie stolarskim. Na początku sprzęt może być używany (odkupiony np. od innej firmy), jednak wraz z rozwojem działalności dobrze jest zainwestować w nowoczesne urządzenia. Należą do nich przede wszystkim: wiertarka, frezarka, sprężarka czy grubościówka.

Stolarnię można połączyć z prowadzeniem własnego sklepu stolarskiego lub meblowego. Można będzie dokonać w nich sprzedaży własnych oraz sprowadzanych artykułów, a także świadczyć inne usługi np. produkcyjne czy montażowe. Dobrym rozwiązaniem przyjaznym środowisku jest zrobienie użytku z powstałych w trakcie produkcji wyrobów odpadów i dokonanie sprzedaży trocin. Świetną opcją jest również umożliwienie nabycia drewna opałowego w okresie grzewczym.

Ile zarabia stolarz?

Zarobki stolarzy są bardzo zróżnicowane i zależą od stopnia umiejętności oraz oferowanych usług i renomy zakładu. Na dochody wpływa także wielkość oraz środki finansowe przedsiębiorstwa, jak również staż pracy i lokalizacja firmy. Do podstawowej pensji często doliczane są dodatkowe korzyści, takie jak ubezpieczenie na życie. Wysokość wynagrodzenia stolarzy pracujących na pełnym etacie w firmach to ok. 4 tys. zł brutto. Właściciele własnych stolarni zarabiają jednak inaczej. Zależy to głównie od liczby zleceń oraz umiejętności i dokładności wykonania usług.

Odpowiednie umiejętności i doświadczenie, używany sprzęt i narzędzia oraz lokal pozwalają na prowadzenie własnej działalności stolarskiej. Chociaż wymaga to sporego nakładu finansowego, warto się zastanowić nad założeniem zakładu stolarskiego,  podjęciem w nim pracy lub skorzystaniu z usług stolarskich.