Rosja jest krajem, który znajduje się na liście wielu turystów jako państwo, które należy odwiedzić chociażby raz w życiu. Sama stolica Rosji zachwyca pięknem i bogactwem architektury. Państwo to może poszczycić się ogromną różnorodnością krajobrazów oraz wyczuwalną odmiennością od kultury krajów zachodnich. Rosja to także bogata historia, która – w wielu momentach- łączy się z naszą.  Jak zdobyć wizę turystyczną do tego fascynującego kraju?

Gdzie udać się po wizę do Rosji?

Wizę turystyczną do Federacji Rosyjskiej możemy wyrobić w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie lub w jednym z trzech Konsulatów Generalnych, które znajdują się w Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. Należy jednak pamiętać, że w wymienionych konsulatach obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że petenci z danego województwa, będą mogli załatwić sprawę tylko w wybranej placówce.  Rejonizacja prezentuje się w następujący sposób:

  • ·         Warszawa – przyjmuje wnioski od petentów z województwa mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego oraz podlaskiego
  • ·         Gdańsk- obsługuje województwo pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie
  • ·         Kraków- odpowiada za współpracę z województwem małopolskim, śląskim, świętokrzyskim i podkarpackim
  • ·         Poznań- wydaje wizy petentom z województwa wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i opolskiego

Do uzyskania wizy potrzebny będzie ważny  paszport i kopia jego pierwszej strony. Musimy pamiętać, że dokument musi być ważny co najmniej 180 dni licząc od daty zakończenia terminu ważności wizy, która umożliwi nam wjazd do Federacji Rosyjskiej.

Jak wypełnić wniosek?

Jak informuje specjalista z biura podróży Mazur Tourist- wniosek o wizę musi zostać uzupełniony w formie elektronicznej. Jego wzór znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej. Musimy być przygotowani na to, że kwestionariusze nadesłane faksem lub za pośrednictwem poczty nie zostaną rozpatrzone. Wniosek należy wypełnić zgodnie z informacjami, które są zawarte na stronie. Do uzyskania wizy potrzebne będzie także zdjęcie o ściśle określonych parametrach.

Zaproszenie do Rosji

Zaproszenie do Rosji jest niezbędnym dokumentem, bez którego uzyskanie wizy może nie być możliwe. Aby otrzymać zaproszenie do Federacji Rosyjskiej, musimy uzyskać je od osoby, która jest zameldowana na terenie tego kraju. Taki dokument możemy również kupić od polskiego biura turystycznego. To jednak nie wystarczy. Władze rosyjskie wymagają bowiem, by wskazać adres, pod którym będziemy przebywać na terenie Rosji. W tym wypadku konieczne będzie okazanie rezerwacji noclegu w miejscu, do którego docelowo się wybieramy. Wymogiem uzyskania wizy jest także zakup ubezpieczenia.

Ile kosztuje wiza do Rosji?

Opłata za 30- dniową wizę turystyczną wynosi ok 160 złotych. Dokument powinien trafić w nasze ręce do 10 dni po złożeniu wniosku. Warto podkreślić, że wiza rosyjska uprawnia nas także do wjazdu na terytorium Białorusi. Podobnie jest w odwrotnym wypadku- wiza białoruska stanowi dla nas przepustkę na teren Federacji Rosyjskiej.