Aby nie doszło do zanieczyszczenia otoczenia ściekami, należy zadbać o szczelność przechowujących je zbiorników. Nie każdy ma bowiem możliwość skorzystania z przydomowej oczyszczalni ścieków. Istnieje kilka sposób kontrolowania stanu zbierania się w szambie nieczystości np. poprzez skorzystanie z beczek asenizacyjnych. Jak często należy wobec tego wywozić szambo?

Jak często wymagany jest wywóz płynnych nieczystości?

Posiadanie działki z szambem wymaga stałej kontroli znajdujących się w zbiorniku płynów. Dlatego też wóz asenizacyjny, który opróżni go z nieczystości najlepiej zamawiać regularnie. Częstotliwość opróżniania jednak wiąże się przede wszystkim ze stopniem i szybkością zużywania wody przez mieszkańców danego lokalu. Przeważnie dzienne zużycie wody przez jedną osobę wynosi ok. 150 l. Jednak w przypadku większych zbiorników o dwóch lub trzech komorach opróżnianie może być rzadsze. Powinno być jednak częstsze w szczególności na terenach podmokłych, gdzie pojemniki napełnia się gruntową wodą. Mimo wszystko wskazany jest cotygodniowy wywóz szamba.

W jaki sposób kontrolować poziom ścieków?

Codzienne odkrywanie pokrywy pojemnika w celu skontrolowania poziomu płynów może być uciążliwe. Przydatne w codziennej kontroli stanu szamba są specjalne czujniki. Dostępne są zewnętrzne i wewnętrzne sygnalizatory, które są tak skonstruowane, by zapewnić łatwy montaż. Sprawdzą się przy każdego rodzaju i stopniu zużycia zbiornikach. Zbudowane są z pływaka, słonecznego ogniwa do ładowania akumulatora, systemu elektronicznego oraz diod. Urządzenia te cechują się  wysoką wytrzymałością i odpornością na mechaniczne oraz chemiczne uszkodzenia. Zainstalowane na przykrywie lub daszku tzw. komina wentylacyjnego poprzez miganie czerwonej diody przypominają wcześniej o wymogu opróżnienia zbiornika. Mogą także powiadamiać o konieczności wywozu szamba dźwiękowo.

Co ciekawe, takie urządzenie można wykonać samodzielnie. Wystarczy tylko gumowa piłeczka oraz rurka, do której zamocuje się fragment sztucznego materiału. Posłuży on jako blokada przy ujściu wentylacyjnego przewodu. Do drugiego końca rurki, na której zaznaczona jest miarka i pole oznaczające zwykły stan, instaluje się piłkę. Jej uniesienie się będzie oznaczać podwyższenie poziomu nieczystości.  Chociaż sposób ten pozwala zaoszczędzić pieniędzy, wymaga wychodzenia z domu. Dlatego dużo wygodniejszy jest zakup elektronicznego czujnika. 

Kiedy zamówić i ile kosztuje wywóz szamba?

Nie zawsze jednak zaawansowane technologicznie urządzenia pomogą uniknąć sytuacji, w której dojdzie do zalania ściekami. Jest to niezwykle uciążliwe, gdyż nie tylko uniemożliwia wygodny wjazd na teren posiadłości, ale też wiąże się z nieprzyjemnym zapachem. Wówczas niezbędne będzie w miarę możliwości szybkie opróżnienie zbiornika i zastosowanie biopreparatów. Wtedy pożądane jest skorzystanie z usług asenizacyjnych. Trzeba się jednak liczyć z tym, że na przyjazd szambiarki niezbędne będzie poczekanie przez kilka dni. Należy przy tym pamiętać, by zapewnić samochodom asenizacyjnym wygodny wjazd. Ułatwi to zainstalowanie dodatkowego przewodu, który umożliwi odprowadzanie ścieków. Kierowca wozu asenizacyjnego nie będzie wtedy musiał wjeżdżać na teren nieruchomości. O renomie firmy świadczy m.in. długie oczekiwanie na wolny termin. Dobrą opcją jest stała współpraca ze specjalistą. Wówczas wywóz szamba będzie systematyczny i nie dojdzie więcej do sytuacji kryzysowych. Koszt wywozu szamba jest zależny od jego ilości. Na cenę wpływa także konieczność wynajęcia samochodu asenizacyjnego o określonej pojemności.