Jak przeprowadzić pogrzeb z kremacją ciała zmarłego?

Materiał partnera
2020-01-30

Pochowanie zmarłej osoby, która była nam bliska jest bardzo trudnym zadaniem. Dodatkowo coraz częściej pojawia się problem z miejscem na cmentarzu, dlatego warto rozważyć kremacje ciała zmarłej osoby. Ten rodzaj pochówku praktykowany jest na całym świecie, ale w Polsce nie jest szczególnie często stosowany. W tym artykule postaramy się przybliżyć Państwo informacje dotyczące kremacji ciała zmarłego i późniejszego pogrzebu.

Przygotowanie ciała do spopielenia

Decyzje o poddaniu ciała zmarłego kremacji może podjąć rodzina, a także on sam może zażyczyć sobie tego jeszcze za życia. Kiedy już decyzja zapadła, należy wybrać zakład pogrzebowy, który w swojej ofercie posiada usługi związane z kremacją ciała. Dom pogrzebowy zajmie się przygotowaniem ciała do spopielenia, a także przeprowadzeniem ceremonii pogrzebowej.  Należy pamiętać, że przy kremacji zwłok potrzebne są te same dokumenty, co przy pogrzebie tradycyjnym.

Rodzina ma możliwość uczestniczyć w kremacji ciała zmarłego, ale nie jest to obowiązkiem – decyzja pozostaje w rękach bliskich zmarłego. Decyzje związane z kremacją zwłok i późniejszym pogrzebem jest trudna dla całej rodziny, dlatego warto skorzystać z usług dobrego zakładu pogrzebowego, takiego jak usługi pogrzebowe Ares. Zyskujemy wtedy pewność, że zakład pogrzebowy zapewni nam pełne wsparcie i pomoc w tych trudnych chwilach.

Ceremonia pogrzebowa

Każda osoba ma prawo do własnej wiary i własnych przekonań, dlatego profesjonalne zakłady pogrzebowe zajmują się organizacją pogrzebów w różnych obrządkach. Spopielenie zwłok jest praktykowane na całym świecie i akceptowana przez wiele związków wyznaniowych. Domy pogrzebowe mogą zorganizować pochówek świecki oraz wyznaniowy. Pogrzeb wyznaniowy nie dotyczy jedynie wiary katolickiej, ale również takich wyznań jak prawosławie, judaizm czy islam. Zorganizowanie odpowiedniej ceremonii pogrzebowej jest bardzo ważne dla rodziny zmarłego, dlatego to zadanie należy powierzyć kompetentnym osobą, które zajmą się wszystkim formalnościami związanymi z organizacją pogrzebu.

Sposób pochówku

Prochy skremowanej osoby umieszczane są we wcześniej wybranej urnie, a urna może zostać pochowana w grobie tradycyjnym lub miejscu specjalnie przygotowanym do pochówku prochów w urnie, czyli w kolumbarium. Prochy skremowanej osoby mogą być pochowane na każdym cmentarzu – Kodeks Prawa Kanonicznego Kościoła Katolickiego dopuszcza kremacje. W zależności od sposobu pochówku (grób tradycyjny lub kolumbarium) zmieniają się koszty związane z pogrzebem. Wszystkie osoby zainteresowane szczegółami dotyczącymi kosztów przeprowadzenia pochówku osoby skremowanej powinny sprawdzić informacje w wybranym zakładzie pogrzebowym.

Opracowanie artykułu:

Ares Biuro usług pogrzebowych

ul. Wolska 180/182, 01-126 Warszawa Wola, mazowieckie
e-mail
www
telefon