Jak sprowadzić ciało zmarłego z zagranicy?

Materiał partnera
2020-01-14

Śmierć za granicami kraju w dzisiejszych czasach nie należy do rzadkości. Polacy wyjeżdżają z różnych powodów, między innymi w celach turystycznych i zarobkowych. Zarówno wypadków, jak i śmierci z przyczyn naturalnych nie da się przewidzieć dlatego, kiedy bliski umrze za granicą, martwimy się o dalsze losy jego ciała. Co zrobić, aby sprowadzić je do Polski i pochować zgodnie ze swoją wiarą?

Dobry zakład pogrzebowy

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że ważne jest znalezienie dobrego zakładu pogrzebowego, który pomoże w załatwianiu wszystkich niezbędnych formalności i zorganizuje transport. Niestety, nie każdy zakład oferuje sprowadzenie ciała z zagranicy. Przykładem domu pogrzebowego, który posiada tę usługę, jest między innymi Zakład Pogrzebowy Owedyk, którego siedziba znajduje się w Janikowie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Jedynym zadaniem bliskiego będzie wydanie zakładowi pozwolenia na wykonywanie wszystkich niezbędnych czynności. Trzeba pamiętać, że prawo do sprowadzenia zwłok (oraz wydania upoważnienia) ma tylko rodzina, czyli małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, a także rodzeństwo, ciotki i stryjowie.

Niezbędne formalności

Wśród najważniejszych formalności, które są niezbędne do sprowadzenia ciała z zagranicy, można wymienić przede wszystkim takie elementy jak:

  • Wniosek – złożony do starosty/prezydenta miasta oraz załączony do niego akt zgonu w języku polskim lub inny dokument urzędowy, potwierdzający śmierć członka rodziny.
  • Kompletacja dokumentów – odpis zupełny aktu zgonu, pozwolenie na transport wydane przez starostę lub prezydenta miasta, zaświadczenie wykluczające śmierć na skutek choroby zakaźne lub epidemii, zezwolenie policji (jeśli bliski zmarł w wyniku wypadku, samobójstwa lub zabójstwa),
  • Zgoda konsula – wszystkie dokumenty należy przedstawić konsulowi, aby uzyskać pozwolenie na transport ciała do Polski.

Transport zwłok musi mieć miejsce do 3 dni od momentu wydania pozwolenia. Za zgodę konsula trzeba uiścić opłatę, która w państwach UE wynosi około 40 Euro.

Jak wygląda przewóz?

Wiele osób obawia się o bezpieczeństwo tego typu transportu, dlatego warto wiedzieć, że zakłady pogrzebowe dbają o ciało zmarłego z należytym mu szacunkiem i nie dopuszczają do jego uszkodzenia. Transport odbywa się w metalowej, szczelnie zamkniętej trumnie, która zostaje wyścielona substancją chłonną. Żeby ciało mogło przekroczyć granicę kraju, konieczne jest powiadomienie konsulatu, że wszystko zostało wykonane zgodnie z przepisami. 

Opracowanie artykułu:

Owedyk Zakład Pogrzebowy Usługi Pogrzebowe

ul. Dworcowa 10 d, 88-160 Janikowo kujawsko-pomorskie
e-mail
telefon