Koralowce, określane jako kwiaty ciepłych mórz, mogą być piękną ozdobą domowego akwarium. Obejmują wiele gatunków, w tym twarde koralowce SPS i LPS, które doskonale sprawdzą się w akwariach rafowych z rybami, które nie będą im zagrażały. Możemy wybrać też łatwiejsze w utrzymaniu koralowce miękkie. W obu przypadkach ważne jest, aby zapewnić koralowcom odpowiednie warunki, w tym pożywienie.

Koralowce LPS i SPS w akwarium

Koralowce twarde umieszczone w akwarium morskim przyczynią się do stworzenia w nim bajkowego klimatu. Dzięki nim możemy stworzyć w domu naszą własną miniaturową rafę koralową. Koralowce twarde dzielimy ze względu na wielkość polipów na LPS oraz SPS, czyli Large Polyp Stony Coral – wielkopolipowe korale twarde – oraz Small Polyp Stony Coral – małopolipowe korale twarde. Od korali miękkich odróżnia je wapienny szkielet, który buduje strukturę rafy koralowej. Koralowce LPS mają mniejsze wymagania względem warunków panujących w akwarium, są jednak agresywniejsze, zatem decydując się na ich zakup w sklepie akwarystycznymi takim jak krakowski sklep Akwa Marin, należy pamiętać o zapewnieniu im odpowiedniej przestrzeni w wodzie.

Korale twarde nie sprawią zbyt wielu problemów w hodowli, jeśli zadbamy o to, by dostarczyć im potrzebnych składników odżywczych. Część tych substancji, na przykład aminokwasy czy cukry proste, powinny zostać rozpuszczone w wodzie. Ponadto wychwytują one tak zwany detrytus – drobnocząsteczkową martwą materię. W warunkach akwarium można karmić je specjalnymi gotowymi mieszankami. Ze względu na warunki panujące w naturze korale wykształciły mechanizm polipowania w nocy, jeśli jednak hodowane przez nas ryby nie będą atakować koralowców, to możemy karmić korale w ciągu dnia. W czasie podawania pożywienia zadbajmy o to, aby cyrkulacja wody sprzyjała pobieraniu pokarmu.

Karmienie koralowców miękkich i gąbek

Korale miękkie należą do najprostszych w prowadzeniu, ale mogą być równie efektowną ozdobą akwarium co koralowce twarde. Oba rodzaje są w stanie bez problemu występować w jednym zbiorniku, jeśli tylko zachowana zostanie między nimi odpowiednia odległość. Karmienie korali miękkich obejmować powinno suplementację minerałów oraz podawanie preparatów z zawartością zooplanktonu i fitoplanktonu. Nie wymagają też one tak czystej wody, jak korale SPS, zatem dobrze jest połączyć je z mniej wymagającymi koralami LPS – w ten sposób też wnętrze akwarium zyska naturalny wygląd. Podobnie jednak jak SPSy wybredne są gąbki. Woda, w której żyją, powinna być czysta, a także bogata w mikroelementy i składniki odżywcze. Pokarm pobierają poprzez przefiltrowanie wody.