Jak wybrać kwiaciarnię? Cechy i kryteria wyboru

2019-09-25

Kwiaciarnia lub pracownia florystyczna to miejsce, w którym można znaleźć oryginalne bukiety oraz kompozycje kwiatowe właściwie na każdą okazję. Warto wobec tego przygotować się odpowiednio wcześniej. W jaki sposób znaleźć dobrego florystę, który doradzi w doborze kwiatów na ślub? Co wyróżnia dobrą kwiaciarnię na tle innych i jak ją znaleźć?


Cechy dobrej kwiaciarni


Sklep oferujący usługi florystyczne powinien być tak zaprojektowany, by zachęcał nas do ponownego odwiedzenia. Na pozytywną ocenę wpłynie nie tylko prezencja lokalu, ale też wnętrze i pracownicy odpowiedzialni za wysoką jakość obsługi. Dlatego też szukając dobrej kwiaciarni, warto wybrać się do kilku, by sprawdzić poziom doradztwa. Dobry florysta potrafi skomponować bukiet na każdą okazję. Ma dobry gust i wiedzę na temat roślin, pozwalającą na tworzenie z nich barwnych kompozycji. Przy tym doradzi w doborze wiązanek np. na pogrzeb. W ofercie kwiaciarni powinny się przy tym znaleźć bukiety i kompozycje na każdą okazję, tworzone w różnych stylach, od dekoracyjnego po naturalny, zwany wegetacyjnym. Profesjonalna pracownia florystyczna powinna udostępniać zakup kwiatowych kompozycji na ślub, pogrzeb czy na inne święta, a także dekoracji z kwiatów czy rośliny ogrodowe i domowe.

Warto również zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

  • Styl. Wystrój lokalu powinien być charakterystyczny dla właściciela.
  • Witryna sklepowa. Im bardziej atrakcyjna, tym lepsza.
  • Prezencja kwiatów i roślin. O profesjonalizmie pracowników kwiaciarni świadczy pogrupowanie i wyeksponowanie bukietów i kompozycji. Powinny być też odpowiednio pielęgnowane i zadbane.
  • Promocje i upominki.

Dodatkową cechą sklepu z kwiatami jest jego zadbany wygląd. Rośliny powinny być dobrze nawodnione i zadbane.

Czym się kierować przy wyborze sklepu florystycznego?

Przy wyborze pracowni florystycznej warto zwrócić uwagę na lokal, wnętrze oraz cechy wyróżniające ją na tle innych firm oferujących tego rodzaju usługi. Coraz częściej powstają kwiaciarnie internetowe, które zajmują się dostawą kwiatów na terenie całej Polski. Pracująca w nich florystka powinna umieć tworzyć wiązanki na każdą okazję np. bukiety na ślub czy wesele. Warto wobec tego zapoznać się z ofertą sklepu oferującego kwiaty online na stronie www. Często oferują nie tylko usługi dla prywatnych klientów, ale też dla właścicieli przedsiębiorstw. Oprócz stacjonarnych lokali, ważna jest szybka wysyłka zamówionych kwiatów na wyznaczony adres. Jest to szczególnie ważne przy większych zamówieniach, np. w trakcie przyjęć. Do kryterium wyboru sklepu florystycznego  należy także wygląd strony internetowej. 

Gdzie szukać pracowni florystycznej?

Poszukiwania profesjonalnej kwiaciarni najlepiej rozpocząć od przejrzenia ofert w Internecie. Praktycznie każda pracownia posiada własną stronę www, która jest jej wizytówką. Warto przejrzeć portfolio i zobaczyć, jakie rodzaje bukietów i kompozycji tworzą floryści, a także jakie odmiany kwiatów i roślin można zakupić. Zdjęcia kompozycji pozwolą ocenić umiejętności pracowników. Dobrze jest także zapoznać się z opiniami klientów, cennikiem i danymi kontaktowymi. Szukając sklepu florystycznego, dobrze jest zapytać znajomych o polecany lokal. Ponieważ bukietów i kompozycji kwiatowych potrzebujemy na specjalne okazje, warto poświęcić na poszukiwania więcej czasu. Jest to szczególnie ważne przy planowaniu ślubu czy Komunii Św.