Jak wybrać odzież pogrzebową?

Materiał partnera
2019-10-02

Odpowiednio wybrana odzież pogrzebowa to jeden z elementów organizacji pogrzebu. Jest to nie tylko kwestia wizualna, ale także tradycja. Pod dodatkowymi akcesoriami takimi jak rękawiczki oraz apaszki można ukryć drobne mankamenty i sprawić, aby ciało bliskiego wyglądało estetycznie. Wszystkie te zabiegi mają tylko jeden cel – zorganizowanie uroczystego ostatniego pożegnania, aby godnie pochować członka rodziny.  

Kto przygotuje odzież?

Kwestia odzieży pogrzebowej rzadko kiedy jest poruszana w poradnikach, dlatego niewiele osób wie, jak należy ją wybierać i na kim spoczywa ta odpowiedzialność. Wybierając zakład pogrzebowy, warto spytać, czy w ofercie przygotowania do pochówku znajduje się również ubranie żałobne. Większość firm świadczy tego typu usługę, dlatego nie powinno być problemu. Jednakże wiele osób, szczególnie tych w podeszłym wieku, samodzielnie wybiera sobie ubranie, w których chciałyby być pochowane – w takim wypadku należy zawsze uszanować wolę zmarłego. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio wcześnie dostarczyć odzież do zakładu. Ubraniem ciała zmarłego, jak i innymi zabiegami estetycznymi zajmują się przedstawiciele zakładu pogrzebowego, co jest dużym odciążeniem psychicznym dla bliskich, którzy są wrażliwi na śmierć.

Jaką odzież wybrać?

Odzież żałobna może składać się z wielu różnych elementów. Kobiety są najczęściej chowane w dłuższych sukniach i spódnicach, choć w dzisiejszych czasach mogą to być także spodnie. Zwykle na ubranie pogrzebowe wybiera się po prostu schludne garsonki i garnitury.

 

Odzież żałobna składa się z:

  •     Elementy podstawowe – bielizna, skarpety, koszula/bluzka, marynarka, spodnie/spódnica oraz eleganckie buty.
  •     Akcesoria dodatkowe – rękawiczki, kapelusze, apaszki, biżuteria oraz dodatki np. okulary. Do trumny można włożyć również pamiątki, między innymi ulubioną książkę.

Przygotowanie do pochówku, łącznie z elegancką odzieżą pogrzebową oferuje między innymi Zakład Pogrzebowy J.A.R., który znajduje się w miejscowości Moczkowo.

Co z kolorami?

Kiedy mowa o odzieży pogrzebowej, zwykle wszyscy wyobrażają sobie czarne ubranie, bez jakichkolwiek dodatków w postaci innych odcieni. Jest to jednak kwestia bardzo elastyczna i zależy wyłącznie od upodobań zmarłego przed śmiercią oraz jego najbliższej rodziny. Odzież może mieć inne kolory, jednak ważne jest, aby prezentowało się raczej skromnie, a jednocześnie elegancko. Kolorowe lub śnieżnobiałe ubrania są często wybierane w  przypadku pochówku małych dzieci. Najczęściej wybiera się czarną garsonkę/garnitur, białą koszulę, a niekiedy drobne kolorowe dodatki w postaci krawata, chustki lub przypiętego kwiatka.

Opracowanie artykułu:

J.A.R

ul. Gorzowska 11, 74-320 Moczkowo zachodniopomorskie
e-mail
www
telefon