Niestety, śmierć bliskiej osoby nie jest łatwym momentem. Trudne uczucia, żal po stracie i chęć wypłakania się przysłaniają nam czekające nas formalności związane z pochówkiem. Trzeba nie tylko wybrać zakład pogrzebowy, ale też poszukać odpowiedniego miejsca, powiadomić bliskich i zaaranżować uroczystość. Jak zorganizować pogrzeb bliskiej osoby zmarłej? Zapraszam do lektury.

Śmierć to jedno z wydarzeń, na jakie nie jesteśmy w stanie się przygotować. Budzi w nas chęć wyżalenia się, ukojenia trudnych emocji i wspominania zmarłej osoby i pożegnania jej nie tylko fizycznie, ale i w sercu. Formalności związane z organizacją pochówku zdają się przytłaczać i nie pozwalają nam się całkowicie oddać uczuciom i przeżywać chwilę w należyty sposób. W takiej chwili trzeba niesamowitej mobilizacji, aby wrócić do przyziemnych spraw, urzędów i firm, które zorganizują ostatnie pożegnanie i pozwolą nam odprowadzić zmarłą osobę do miejsca jej ostatecznego spoczynku.

Śmierć i zawiadomienie lekarza

Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać, jeśli zauważymy, że bliska osoba nie żyje to wezwanie karetki pogotowia. Zgon pacjenta oficjalnie musi być określony przez lekarza. Wypisuje on kartę zgonu, w której podaje przyczynę i dokładny czas zgonu. W następnej kolejności należy zawiadomić wybrany zakład pogrzebowy, aby przyjechał po ciało i zawiózł je do kostnicy. Zwykle cała procedurą od tego momentu do samej uroczystości pogrzebowej zajmie się jedna firma. Kompleksowe usługi pogrzebowe oferuje zakład Komus Usługi pogrzebowe. Są trzy dokumenty, które powinniśmy przygotować dla firmy, która zajmie się od tego momentu ciałem – dowód osobisty zmarłego, numer Nip, dokumenty z ZUS i informację o zatrudnieniu.

Urzędy i dokumentacja

Naszym zadaniem jest zgłoszenie zgonu w urzędzie stanu cywilnego, który wystawi akt zgonu. Przyda się, jeśli postanowimy ubiegać się o odszkodowanie lub uzyskanie zasiłku pogrzebowego. Karta zgonu i akt zgonu będzie potrzebny do organizacji pogrzebu przez parafię lub zakład, któremu to zlecimy. Jeśli zdecydujemy się ubiegać o zasiłek, wszcząć postępowanie spadkowe, należy złożyć podanie o trzy odpisy aktu zgonu.

Rodzaje pogrzebu i procedury pożegnania

Po załatwieniu wszelkich formalności możemy przystąpić do ustaleń, dotyczących pochówku- czy będzie to pogrzeb katolicki, świecki,  niereligijna ceremonia pogrzebowa. Firma pogrzebowa odciąża nas w wielu kwestiach, nie tylko zajmuje się przewozem osoby zmarłej do chłodni i na pogrzeb, ale też może przygotować całe pożegnanie- od kremacji lub dobrania ubrania dla zmarłego, kosmetyki pogrzebowej, kwiatów i oprawy muzycznej całego pogrzebu, a także dostarczy nekrologi i pomoże w wyborze cmentarza, miejsca pochówku, trumny lub urny.

Zakład pogrzebowy może także pomóc ubiegać się o pieniądze z polisy ubezpieczeniowej w naszym imieniu. W świetle obowiązującego prawa, osoba lub instytucja, która pokryła koszty pochówku osoby zmarłej, może ubiegać się o zasiłek w wysokości 4000 zł. Nie musi to być osoba z rodziny- równie dobrze może to być wolontariusz lub instytucja jak szpital, hospicjum czy dom opieki. Te formalności mogą jednak poczekać nawet przez rok.