czas czytania: 3 min materiał partnera

Jaki stelaż do łóżka wybrać?

stelaż

Każdy z nas uwielbia moment, kiedy może położyć się w łóżku i wypocząć po całym dniu intensywnej pracy. Sypialnia to miejsce relaksu, a zdrowy i komfortowy sen jest najlepszą regeneracja dla ludzkiego organizmu, co przekłada się na nastrój i efektywność podejmowanych działań. Gwarancją takiego stanu jest bez wątpienia łóżko. Jedną z najważniejszych jego części, oprócz wygodnego materaca jest stelaż i rama, stanowiące jego podporę. Z jakiego materiału powinien być wykonany? Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Wsparcie dla materaca

Większość z nas przy wyborze łóżka najwięcej uwagi poświęca na dopasowanie materaca, w zależności od swoich potrzeb i upodobań. Jednakże to stelaż, czyli drewniana konstrukcja składająca się z połączonych ze sobą, lekko wygiętych listewek, zapewnia odpowiednie ułożenie ciała podczas snu, a tym samym odciąża kręgosłup. To w głównej mierze  jemu można zawdzięczać dobry i komfortowy sen, niezbędny do prawidłowej regeneracji sił. Wyróżnić można dwa rodzaje stelaży:

Listowe – różnią się między sobą ilością, szerokością i rozmieszczeniem listewek na różną odległość

Segmentowe – idealnie współpracują z materacem, gdyż dzięki elastycznemu podparciu zapewniają równomierne rozłożenie ciężaru ciała i reagują na zmieniającą się pozycję podczas snu

Oprócz tego na rynku dostępne są stelaże nieregulowane, regulowane ręcznie bądź elektrycznie. Zmiana położenia zagłówka lub podnóżka poprawić ma jakość snu. Jak mówią specjaliści z Dar-Mar, produkujący wyposażenie łóżek, stelaż ma jeszcze jedną bardzo istotną zaletę, a mianowicie zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, co zapobiega powstawaniu wilgoci, a w konsekwencji chroni przed rozwojem bakterii i grzybów. Wpływa to znacząco na czas użytkowania materaca.

Jak wybrać stelaż?

Wybór stelaża to wbrew pozorom trudne zadanie. Przede wszystkim chodzi tu o materiał, z którego wykonuje się ten element łóżka. Najpopularniejsze są drewniane, ze względu na walory dotyczące wytrzymałości materiału, jego naturalnego pochodzenia oraz solidnej konstrukcji. Sosnowe i brzozowe nie są tak trwałe jak ich bukowy odpowiednik. Specjaliści z Dar-Mar zalegają wybór właśnie tego surowca. Drewniane listewki amortyzują nacisk wywierany przez masę naszego ciała na materac, zapewniając ergonomiczne ułożenie ciała. Warto sprawdzić czy stelaż posiada możliwość regulacji w obszarze lędźwiowo-krzyżowym, odciążając ten odcinek kręgosłupa, a także strefy twardości. Rodzaj stelaża przede wszystkim powinien być dostosowany do materaca oraz wielkości ramy. Te trzy współgrające ze sobą elementy łóżka to gwarancja zdrowego i bezpiecznego snu.