Jaki jest zakres usług pogrzebowych?

Materiał partnera
2020-02-05

Trudnym przeżyciem, które czeka większość z nas jest śmierć bliskiej nam osoby. W takiej sytuacje często nie mamy sił, ani możliwości ku temu, by samodzielnie zająć się organizacją pogrzebu. Wówczas możemy liczyć na pomoc zakładu pogrzebowego oferującego kompleksowe usługi pogrzebowe. Pracownicy takiego zakładu pomogą przetransportować zmarłego, przygotować ciało do pogrzebu, a także zajmą się jego organizacją. Taki zakres usług pogrzebowych z pewnością okaże się wielkim wsparciem dla rodziny i bliskich zmarłej osoby.

Transport zmarłego i przygotowania do pochówku

W dzisiejszych czasach raczej nie znajdziemy już zakładu pogrzebowego, który nie miałby własnego karawanu i doświadczonych w tej branży kierowców. W związku z tym oferowane usługi przetransportowania zmarłej osoby mogą być wykonywane przez całą dobę. Transport zwłok jest również nieocenioną usługą jeśli chodzi o konieczność przewiezienia ciała do lub z innego kraju. Międzynarodowy transport zwłok to jedna z usług oferowanych przez zakład pogrzebowy Usługi Pogrzebowe Sylwia Konefał. W tym celu wykorzystywane są specjalne trumny. Oczywiście zakłady pogrzebowe posiadające własne karawany mogą pomóc w dowozie księdza.

Przed pogrzebem konieczne jest także przygotowanie ciała zmarłej osoby. Niemalże każdy zakład pogrzebowy ma do dyspozycji własną chłodnie do przechowywania ciał, w której można przechowywać zmarłego aż do dniu pogrzebu. To ważny aspekt, bowiem w szpitalu ciało zmarłego może przebywać do 72 godzin od momentu śmierci.

Zanim odbędzie się uroczystość należy w profesjonalny sposób przygotować zmarłego. W tym zakresie pracownicy zakładu pogrzebowego ubierają osobę zmarłą, czeszą ją oraz wykonują makijaż, aby zatuszować wszelkie zmiany na ciele. Pośmiertna toaleta jest niezbędna, szczególnie gdy zmarły odszedł w tragicznych okolicznościach lub jego ciało zostało poważnie uszkodzone. Część zakładów pogrzebowych wykonuje również balsamację zwłok.

Organizowanie pogrzebu

Zakłady pogrzebowe zajmują się także sprawami związanymi z organizacją pogrzebu. Pogrzeby mogą być zorganizowane w sposób świecki lub tradycyjny, a to zależy od poglądów i wyznania zmarłego i jego bliskich. Oczywiście w tej kwestii nie można zapomnieć o wyborze sposobu pochówku. Niektórzy życzą sobie pochowanie w tradycyjny sposób, inni zaś wolą takie rozwiązania jak kremacja. Jeśli zdecydowaliśmy się na ten drugi sposób, wówczas zakład pogrzebowy zajmie się wszelkimi formalnościami. Zdarza się również, że zakłady pogrzebowe posiadają własne piece kremacyjne i kaplice, w których możliwe jest pożegnanie zmarłej osoby.

Oprócz tego pracownicy zakładu pogrzebowego zajmują się także wystrojem trumny oraz grobu. Do tego w zakresie całej usługi znajduje się jeszcze przeniesienie ciała z kaplicy lub kościoła na cmentarz.

Zakłady pogrzebowe oferują swoim klientom również inne usługi. Jedną z nich może być opieka nad grobami. Usługi te mogą obejmować m.in. odnawianie liter, odśnieżanie grobu, czy też sadzenie kwiatów.

Opracowanie artykułu:

Usługi pogrzebowe Sylwia Konefał

ul. Zamknięta 4, 47-320 Gogolin opolskie
e-mail
www
telefon