Podczas planowania remontu lub budowy domu, ale także na co dzień warto się zastanowić, gdzie składować wygenerowane odpady. Do gromadzenia odpadów różnego rodzaju stosuje się specjalne kontenery na śmieci. Warto zatem poznać ich rodzaje oraz dowiedzieć się, jakie mają pojemności. Czym się kierować przy ich wyborze? Jakie pojemniki będą najlepsze do wywozu gruzu?

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pojemników na śmieci?

Na polskim rynku istnieje wiele firm zajmujących się wywozem odpadów i oferujących wynajem kontenerów na śmieci. Przy wyborze pojemnika należy się kierować przede wszystkim jego pojemnością i przeznaczeniem. Dlatego też tak ważna jest ocena liczby odpadów np. po remoncie. Zbyt mały zbiornik będzie się wiązał ze zwiększoną częstotliwością kursów pojazdów. Z kolei zbyt duży wiąże się często z problemem przechowywania oraz ograniczonym dojazdem. Równie ważna jest jego budowa. Zamknięte pojemniki na śmieci sprawdzą się do odpadów z różnych materiałów, a przy tym zabezpieczą je np. przed szkodnikami. Z kolei otwarte polecane są do składowania gruzu. Ich zaletą jest ergonomiczna konstrukcja, która pozwala pomieścić więcej niż w przypadku pojemnika z pokrywą.

Podział pojemników na odpady

Segregacja śmieci jest dużo łatwiejsza, jeśli dysponuje się właściwymi pojemnikami. Wyróżnia się kolory pojemników na śmieci: żółte, niebieskie, zielone (lub białe) oraz czarne (lub srebrne) w zależności od rodzaju składowanych odpadów. Oprócz tego dzieli się je na:

  • Muldy. O pojemności do 12 m3 o krótszych ściankach nieprostopadłych do podłoża.
  • Kontenery hakowe. Wymiary kontenera dochodzą nawet do 40 m3.
  • Budowlane, przemysłowe oraz inne. Służą do wywozu śmieci wielkogabarytowych.
  • Elastyczne. Zbudowane z nylonowego tworzywa są stosowane do wywozu gruzu, trawy i liści. Mogą zmieścić do 1 tony.
  • Wysypowe.
  • Recyklingowe. Przeznaczone do składowania surowców wtórnych.

Oprócz tego wyróżnia się kontenery przeznaczone na odpady zmieszane np. gruz ze śniegiem bądź ziemią. Warto wiedzieć, że do transportu sprasowanej makulatury, odpadów z różnych materiałów oraz folii powstały specjalne zbiorniki nazywane pasokontenerami. Tradycyjne pojemniki osiągają pojemność od 3,5 m3 do 36 m3. Co ciekawe, do wywozu szkła, papy czy kartonów, a więc przy mniejszych pracach porządkowych pomocne będą worki na gruz. Większe odpady lepiej umieścić w kontenerze. Większe niż 17-36 m3  mogą mieścić nie tylko gruz, ale też odpady wielkogabarytowe. Są często wykorzystywane przy termomodernizacyjnych pracach.

Ile kosztuje kontener na śmieci?

Koszt wynajęcia kontenera na śmieci jest zależny od jego rozmiarów, ilości odpadów do wywozu oraz ich typu. Zwykle wysokość ceny przelicza się poprzez stosunek ilości śmieci do pojemności pojemnika. Najmniejszy, mogący pomieścić ok. 2 m3 to koszt ok. 150 zł. Wywóz gruzu natomiast opłaca się najbardziej, kiedy zasobnik jest większy. Dotyczy to w szczególności odpadów budowlanych, a zwłaszcza gruzu czystego (np. płyt kartonowo-gipsowych). Papa oraz inne materiały budowlane zmieszane z gruzem to już większe koszty. Warto jednak skorzystać z usług firm specjalizujących się w wywozie śmieci i innych odpadów. W ten sposób można znacznie zaoszczędzić czasu, a przy tym zadbać o otoczenie. Przed zdecydowaniem się na usługi należy jednak sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo ma wymagane zezwolenia do transportowania np. gruzu.