W Polsce posiadanie broni palnej bez zezwolenia jest nielegalne i może skutkować nie tylko karą grzywny, ale też pozbawienia wolności. Szczególnie wtedy, kiedy dojdzie do przestępstwa lub nieszczęśliwego wypadku z jej udziałem. Nie dzieje się tak bez powodu – broń palna to niebezpieczne narzędzie. Zdarza się jednak, że jest potrzebna. Kto może starać się o pozwolenie i jakie badania trzeba przejść?

Kto może starać się o pozwolenie?

Pozwolenie na posiadanie i używanie broni palnej mają w Polsce tylko odpowiednie służby, takie jak wojsko oraz policja. Warto jednak wiedzieć, że o pozwolenie może strać się tak naprawdę każdy. Motywami jest najczęściej hobby, ale też obawa o własne życie. Uzyskanie pozwolenia zezwala na użycie broni palnej w celach:

  •     ochrony osobistej, a  także innych osób oraz mienia;
  •     sportowych i łowieckich;
  •     kolekcjonerskich;
  •     pamiątkowych;
  •     szkoleniowych;
  •     rekonstrukcji historycznych.

Należy jednak pamiętać, że uzyskanie pozwolenia to nie wszystko! Jeśli dojdzie do postrzelenia, użycie broni musi być dobrze uargumentowane, na przykład działaniem w obronie własnej. Postrzelenie niewinnej osoby grozi pozbawieniem wolności.

Badania lekarskie i psychologiczne

Jednym z trudniejszych etapów uzyskania pozwolenia na broń jest pozytywne zaliczenie badania lekarskiego i psychologicznego. Polegają one na dokładnej ocenie stanu zdrowia, z naciskiem na układ nerwowy oraz ogólną kondycję psychiczną. Ocenie podlegają także zmysły, które są niezwykle ważne w przypadku korzystania z broni palnej. Profesjonalne badania lekarskie i psychologiczne oferuje między innymi Spółka Lekarska, której główna siedziba znajduje się w Warszawie.

Test oraz sprawdzian strzelecki

Po pozytywnym przejściu testów psychologicznych oraz badań lekarskich pozostaje już tylko zdać egzamin, który składa się z części pisemnej oraz praktycznej. Egzamin teoretyczny jest przygotowany na podstawie ogólnodostępnych informacji i przepisów prawnych, dotyczących posiadania i użytkowania broni palnej różnego typu. Część praktyczna ma za zadanie przetestować sprawność potencjalnego posiadacza broni w zakresie jej ogólnego użytkowania, a także celności. Dopiero po złożeniu wniosku i pozytywnym zaliczeniu wszystkich badań oraz egzaminów można uzyskać pozwolenie.

 

I choć wiele osób uważa ten proces za niezwykle czasochłonny i problematyczny, dzięki tak dogłębnej analizie zdrowia (fizycznego oraz psychicznego) oraz wiedzy i umiejętności, można mieć pewność, że w naszym kraju posiadaczami broni są osoby zdrowe i odpowiednio przeszkolone, które nie stanowią zagrożenia dla osób trzecich.