Jakie czynniki bierze się pod uwagę przy szacowaniu wartości samochodu?

2019-09-18

Przy sprzedaży samochodu osobowego trzeba właściwie określić wartość przedmiotu. Jest to ważne dla sprzedającego i dla potencjalnego klienta. Wycena pojazdu musi być zatem wiarygodna oraz stanowić rzeczywiste odzwierciedlenie stanu maszyny. Jakie parametry należy wziąć pod uwagę podczas realizacji tego procesu, aby ocena dobrze prezentowała rzeczywistość?

W jaki sposób dokonać właściwego szacowania wartości pojazdu?

Elementem, który jest bardzo ważny przy dążeniu do określenia odpowiedniej ceny samochodu, jest stan techniczny maszyny. Każda eksploatacja pozostawia na przedmiocie ślady użytkowania. Im jest ona bardziej intensywna, tym wartość rzeczy jest niższa. Co więcej, istotnym parametrem związanym z wyceną samochodu są przebyte kilometry i różnego rodzaju zmiany oraz modyfikacje wyposażenia pokładowego. Korzystanie z samochodu niejednokrotnie sprowadza na użytkownika konieczność przeprowadzenia różnych napraw. Dlatego też ten aspekt także nie jest pomijany podczas pracy rzeczoznawczej. Ponadto, nie zapominajmy o kwestii związanej z rokiem produkcji, a także historią wypadkową. Elementem pomocniczym są ceny tych samych modeli wyróżniających się podobnymi uwarunkowaniami.

Jakie kwalifikacje powinna mieć osoba dokonująca wyceny samochodu?

Wyceny pojazdu powinien dokonać profesjonalista, który rzetelnie podejdzie do zadania, opierając działania o wiedzę i doświadczenie. Dzięki temu wartość pojazdu będzie określona prawidłowo. Warto podkreślić, że taka decyzja będzie pozytywnie odbierana przez drugą stronę uczestniczącą w transakcji. W związku z tym, że rzeczoznawca ma duże doświadczenie i wiedzę, wycena będzie dokonana zgodnie z wartością rynkową maszyny. Każdy ekspert indywidualnie podejdzie do działania, a także uwzględni dodatkowe wytyczne związane z użytkowaniem samochodu, czego nie poruszy żadna aplikacja internetowa – zauważa rzeczoznawca z biura Ap-Ekspert.

Pomoc rzeczoznawcy samochodowego

Usługi rzeczoznawcy samochodowego są potrzebne podczas realizacji procesu sprzedaży samochodu. Działanie profesjonalisty to istotny element decydujący o tym, czy przy transakcji uda się osiągnąć korzyść. Wycena pojazdu jest czynnością, którą przeprowadza się również przy ubezpieczeniu maszyny. Odszkodowanie proponowane przez przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe może nie dawać możliwości naprawy powstałych szkód. Dysponowanie określoną wiedzą pozwoli na skuteczne dochodzenie swoich praw i odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela.

Opracowanie artykułu:

Ap-Ekspert Biuro Usług Rzeczoznawczych Arkadiusz Paluch

ul. Mickiewicza 33 /4, 10-508 Olsztyn warmińsko-mazurskie
e-mail
www