W Europie Zachodniej, a także w Stanach Zjednoczonych, od lat nawet małe firmy, podejmują stałą współpracę z doradcami prawnymi, czy prawnikami, którzy pomagają im w bardzo szerokim zakresie. Obsługa prawna przedsiębiorstw to nie tylko zastępstwo procesowe i reprezentacja administracyjna, ale także porządkowanie spraw wewnętrznych, windykacja należności, negocjacje, czy też działania consultingowe. Dowiedz się, czego od radców prawnych oczekują firmy!

Forma współpracy

Forma współpracy radcy prawnego z daną firmą zależy od rodzaju aktualnie prowadzonych spraw. W wielu przypadkach kooperacja może odbywać się jednak poprzez kontakt mailowy, telefoniczny, czy nawet videokonferencje. Przede wszystkim ma to związek z opiniowaniem umów, czy prowadzeniem windykacji należności. W sprawach dotyczących prawa administracyjnego, gospodarczego, pracy, czy skarbowego, często wymagane są bezpośrednie spotkania.

Wyspecjalizowanie radcy prawnego

Sprawy w firmach są związane z bardzo różnymi aspektami prawnymi, łączącymi się często ze światem biznesu, dlatego radca prawny obsługujący przedsiębiorstwo, powinien wyróżniać się szerokim wyspecjalizowaniem prawnym, w różnych gałęziach dziedzinowych, a także kompetencjami właśnie biznesowymi, mediacyjnymi, negocjacyjnymi, analitycznymi i oczywiście czysto psychologicznymi. Takich ekspertów znajdziesz w Kancelarii Radcy Prawnego Jarosława Krzan MAGNUS.

Obsługa prawna

Jeśli chodzi o zakres obsługi prawnej firmy, wielokrotnie obejmuje ona: porady prawne dotyczące działalności; opiniowanie umów; przygotowywanie umów, regulaminów i statutów; informowanie o zmianach w przepisach prawa; prowadzenie spraw pracowniczych; reprezentacja klienta w kontaktach z dłużnikami, organami administracji, sądami i organami egzekucyjnymi; tworzenie opinii prawnych; sporządzanie różnego rodzaju pism m. in. do instytucji publicznych, organów administracji, sądów; windykacja wierzytelności; zakładanie i rejestracja spółek; rozwiązywanie i likwidacja spółek; przekształcenie i podział spółek; rejestrowanie zmian w KRS; zmiany w zakresie umów i statutów spółek i wiele innych.

Korzyści ze współpracy

Firmy współpracujące z radcą prawnym przede wszystkim unikają administracyjnych, czy też skarbowych błędów, łatwiej rozwiązują różnego rodzaju konflikty pracownicze oraz te z kontrahentami, stają się bardziej wiarygodne w oczach partnerów biznesowych, a także stawiają na szeroko pojęte uporządkowanie organizacyjne. Radca prawny w Twojej firmie, to zatem bardzo korzystna inwestycja!