Jakie są zasady gry w bilard?

Materiał partnera
2019-06-08
bilard

Gra w bilard to jedna z najbardziej popularnych gier klubowych. Stół bilardowy znajdziemy nawet w mniejszych pubach i nierzadko jest on najbardziej obleganym miejscem na całej sali. Grają i dzieci i dorośli. Rozgrywka potrafi być naprawdę pasjonująca, a odmian gry jest wiele. Jakie są podstawowe zasady gry w bilard?

Gra w ósemkę

Ósemka to jedna z najbardziej popularnych odmian  bilardu. Do gry potrzebne jest 15 ponumerowanych kul w różnych kolorach oraz biała kula rozgrywająca. Kolorowe bile podzielone są na dwie grupy. Kule o numerach od 1 do 7 nazywane są pełnymi, posiadają też jednolitą barwę. Bile o numerach od 9 do 15 mają biały pasek i nazywa się je niepełnymi. Początek gry polega na ustawieniu wszystkich kul w specjalnie przeznaczonym do tego celu trójkącie. Umieszcza się go w miejscu, które jest zaznaczone na stole bilardowym. Czarna kula z numerem 8 znajduje się w samym środku trójkąta i nie jest to ustawienie przypadkowe. Ta konkretna bila musi znaleźć się w łuzach jako ostatnia, po tym jak zawodnicy zbiją ze stołu bilardowego wszystkie inne kule. W grze bierze udział zazwyczaj dwóch uczestników. Polega ona na umieszczeniu w łuzach bil z danej grupy przy pomocy kija i bili rozgrywającej. Gracz zostaje przy stole tak długo, dopóki nie chybi. Jeżeli tak się stanie, zastępuje go druga osoba. Rozgrywkę kontynuuje się do momentu, kiedy stół będzie czysty, a wszystkie bile zostaną umieszczone w łuzach zgodnie z przyjętymi zasadami.

Inne rodzaje gry w bilard

Jak już wspomniano na początku- gra w bilard ma wiele odmian. Jako, że zapoznaliśmy się już z zasadami gry podstawowej warto wiedzieć, z jakimi jeszcze rodzajami możemy się spotkać. Do trudniejszych rozgrywek należy Snooker. Wymaga on przygotowania odpowiedniego stołu bilardowego . Przede wszystkim musi być on większy niż standardowy model. Charakterystyczny stół bez łuz oraz inne bile to znak rozpoznawczy gry w Karambol. Jest to zdecydowanie najtrudniejsza odmiana bilardu i wymaga od uczestników nieprzeciętnych umiejętności.

Stół bilardowy

Stół bilardowy oprócz tego, że stanowi niezbędny element go gry, może być też prawdziwą dekoracją wnętrza. Piękne rzeźbione modele, pokryte aksamitem znajdziemy w ofercie firmy Raczkiewicz. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją stołów bilardowych wysokiej klasy. Powstają one z dobrych gatunkowo materiałów oraz zachwycają doprecyzowanym wyglądem. Klient ma możliwość skorzystania z dostępnych projektów lub może zlecić wykonanie stołu według własnego pomysłu. Wieloletnie doświadczenie w branży i setki zadowolonych wielbicieli bilardu to najlepsza rekomendacja dla firmy.

Opracowanie artykułu:

Firma Raczkiewicz Anna Raczkiewicz

al. Warszawska 85, 20-803 Lublin lubelskie
e-mail
www