czas czytania: 3 min materiał partnera

Jakie znicze będą najlepsze?

znicze

Obecnie możemy znaleźć tysiące różnorodnych zniczy, które będą wykonane w odmienny sposób. Najpopularniejsze są szklane oraz  z tworzywa sztucznego. Podstawową różnicą jest nie tylko kwestia estetyki, ale także trwałość i cena. Znicze kupujemy nie tylko w okresie Wszystkich Święty, ale również innych świąt, które dotyczą naszych zmarłych krewnych. Jakie zatem wybierać, aby dobrze się prezentowały?

Znicze a warunki atmosferyczne

Jest to kwestia, którą zawsze trzeba wziąć pod uwagę, podczas wyboru znicza. Przede wszystkim powinny być wystarczająco ciężkie, aby uniemożliwić zwiewanie oraz przemieszczanie się pod wpływem ulewnych deszczy. Najmniej polecane będą zatem lekkie znicze plastikowe z wkładem elektronicznym. Pomimo tego, że mogą świecić przez wiele dni – nawet niewielki podmuch wiatru przewróci tego typu znicz. W wietrzne i deszczowe dni nie powinniśmy również kupować zniczy odkrytych, gdzie kont pali się bez zabezpieczenia w postaci kapturka. Najbardziej odporne będą ciężkie szklane modele, wyposażone w spory parafinowy wkład i solidne wieczko.

Ekologiczne rozwiązanie?

Znicze wykonane ze szkła są uznawane za ekologiczne, gdyż nie ulegają zniszczeniu pod wpływem niesprzyjających czynników środowiska. Mogą się zbić dopiero podczas upadku z wysokości. Plastik szybko traci swój świeży wygląd i po kilku miesiącach zaczyna blaknąć oraz kruszeć. Natomiast znicze szklane wystarczy raz na jakiś czas umyć i wyposażyć w nowy wkład, a będzie służyło nawet przez kilka lat!  W dobie nadmiernego zużycia plastiku może to znacznie odciążyć środowisko.

Dlaczego wybieramy znicze plastikowe?

Mimo wyżej wymienionych zalet można zauważyć, że wielu Polaków sięga jednak po znicze wykonane z tworzywa sztucznego. Jaki jest główny powód? Przede wszystkim cena! Plastikowe znicze mogą mieć rozmaite rozmiary i wzory, a przy tym będą wyjątkowo tanie i dostępne na każdą kieszeń. To ogromna zaleta szczególnie w przypadku święta Wszystkich Świętych, kiedy wielu z nas sięga po niemal hurtowe ilości, aby dać znak, że pamiętamy o wszystkich krewnych, którzy spoczęli na cmentarzach.

Gdzie kupować znicze?

Najdroższą opcja jest zabieranie się z ich zakup w sezonie, czyli w październiku. Sklepy są wtedy przepełnione zniczami, ale po pierwsze będą zdecydowanie droższe, a po drugie, wiele modeli jest wtedy produkowana „na szybko”, zupełnie zapominając o jakości. Najlepszym wyjściem jest zakup większej ilości, prosto od producenta. Dotyczy również wszystkim małych sklepów wielobranżowych, które chcą zapewnić swoim klientom najlepszy towar. Produkcją wysokiej jakości zniczy ze szkła i tworzywa sztucznego zajmuje się między innymi firma Dolmark, której siedziba znajduje się w miejscowości Kanie. Zakup zniczy od producenta gwarantuje nie tylko szeroki wybór, ale również atrakcyjne ceny.