Jakimi ostrzami najlepiej ciąć tkaniny do szycia?

Materiał partnera
2019-07-02

Tkaniny są materiałem dość trudnym do cięcia, szczególnie przy pomocy zwykłych domowych nożyczek. W pracowniach krawieckich możemy znaleźć specjalistyczne narzędzia, dzięki którym wykrawanie będzie zajęciem szybkim, łatwym i komfortowym. W jakie akcesoria powinien zaopatrzyć się profesjonalny krawiec i który typ nożyczek najlepiej się sprawdzi?

Czym ciąć materiał?

Podstawowym narzędziem są oczywiście nożyczki, których nie może zabraknąć w żadnej pracowni krawieckiej. Nie jest to jednak jedyne narzędzie stosowane do cięcia tkanin. Równie popularne są noże krążkowe, które sprawdzają się zarówno w przypadku dzianin, jak i skóry oraz materiałów skóropodobnych. Im mniejsze ostrze noża krążkowego, tym bardziej precyzyjne. Z tego powodu największe modele są przeznaczone do wykrawania naprawdę dużych elementów. Należy pamiętać po tym, aby używając noży krążkowych zawsze odpowiednio zabezpieczać blat stołów przy pomocy mat ochronnych. Przydatne są również linijki, ułatwiające poprowadzenie idealnie prostych linii.

 

Odrębną grupą są noże tarczowe oraz nożyki elektryczne, które wymagają podłączenia do źródła prądu. Na rynku znajdziemy zarówno opcje przewodowe, jak i akumulatorowe. Tańsze wersje mogą działać na zwykłe baterie, lecz nie zawsze zdadzą egzamin w profesjonalnej pracowni, zwłaszcza takiej, która zajmuje się produkcja na skalę masową. W zależności od grubości ostrza oraz mocy urządzenia możemy ciąć tkaniny cienkie i te najgrubsze, na przykład naturalną skórę. Wśród bardziej zaawansowanych narzędzi występują również noże pionowe, które zapewniają dość dobrą stabilność cięcia, gdyż można je oprzeć na materiale.

Rodzaje nożyczek krawieckich

Nie na się jednak nie zauważyć, że najczęściej korzystamy z różnego rodzaju nożyczek krawieckich. Można je zakupić w wielu sklepach z profesjonalnym wyposażeniem krawieckim. Firma Hill Ob w swojej ofercie posiada między innymi:

  •     Nożyczki do nitek – są niewielkie, ale bardzo ostre. Powinny być wykonane z twardego metalu, gdyż tańsze wersje mogą szybko się zepsuć.
  •     Nożyczki do nacięć – rozpoznamy je po nieco krótszym ostrzu niż klasyczne.
  •     Nożyczki hafciarskie – wydłużona i szpiczasta końcówka umożliwia nawet najbardziej precyzyjne prace hafciarskie. Służą do obcinania nici oraz wycinania otworów.
  •     Nożyczki do materiału – są duże i bardzo ostre, dedykowane do wycinania dużych elementów.
  •     Nożyczki z mikroząbkami – nie tępią się tak szybko, jak klasyczne.

Można znaleźć również typy nożyczek, które łączą w sobie cechy kilku rodzajów. Nazywane są zwykle nożyczkami uniwersalnymi, jednak nie każde będą nadawały się do wykonywania wszystkich niezbędnych czynności.

Opracowanie artykułu: