Kastracja psa to popularny zabieg chirurgiczny, na który decyduje się coraz więcej właścicieli. Procedura sprawia, że zwierzę jest nie tylko bezpłodne, ale tez chronione przed chorobami układu rozrodczego. Przeprowadzony w gabinecie weterynaryjnym zabieg wpływa jednak znacząco na jego zachowanie. Dlatego też warto wiedzieć, jak opiekować się pupilem po zabiegu. Czym się różni od sterylizacji i jakie są z niego korzyści?

Kiedy najlepiej przeprowadzić kastrację psa?

Kastrację psa zaleca się wykonać, gdy zwierzę ma ponad 7. do 12. miesięcy życia. Duży wpływ ma jednak rozmiar oraz rasa. Mniejsze psy, które szybciej stają się w pełni dojrzałe, powinny być kastrowane wcześniej. Najlepiej jednak poradzić się w tym celu specjalisty z lecznicy weterynaryjnej. Kastrować można także starsze psy. Zaleca się mimo wszystko wykonanie odpowiednich badań. W ten sposób uniknie się niepotrzebnych powikłań. W przypadku problemów z sercem lub innych przewlekłych chorób czworonoga, zabieg pod narkozą nie jest wskazany. Natomiast jeśli na prostacie lub jądrach zdiagnozowano poważne zmiany bądź też dolegliwości obejmują działanie hormonów płciowych, zalecane jest przeprowadzenie zabiegu.

Jak wygląda kastracja psa?

Zabieg przeprowadzany jest w gabinecie weterynaryjnym. W jego trakcie zwierzę poddawane jest pełnej narkozie. Lekarz weterynarii usuwa chirurgicznie jądra oraz najądrza u samca lub jajniki, jajowody i macicę u samicy. Cała procedura jest stosunkowo krótka i popularna. Alternatywą dla tradycyjnego zabiegu jest chemiczna kastracja psów. Polega na aplikacji preparatu w formie czipu pod  skórę zwierzęcia w okolicy łopatek. Wprowadzony środek uwalnia hormony odpowiedzialne za wytwarzanie testosteronu. Okresowo hamują ich produkcję (na ok. 6-12 miesięcy).

W ten sposób zwierzę staje się całkowicie lub okresowo bezpłodne. Od sterylizacji zabieg różni się tym, że komórki rozrodcze są całkowicie usuwane lub tylko czasowo„dezaktywowane”. W zabiegu sterylizacji za to nasieniowody lub jajowody są podwiązywane. Zachowanie suczki po sterylizacji jest różne, podobnie jak po kastracji. W przypadku usunięcia komórek rozrodczych zwierzę przestaje odczuwać popęd płciowy, co wpływa znacząco na jego zachowanie. Dlatego też tak ważna jest właściwa opieka psa po zabiegu.

Jakie są zalety zabiegu?

Po kastracji pies jest mniej narażony na wszelkiego rodzaju schorzenia obejmujące narządy rodne oraz gruczoły mlekowe. Zaliczają się do nich choroby takie jak: ropomacicze (ropne zapalenie macicy), nowotwory czy endometrioza (zapalenie błon śluzowych macicy). Dzięki zabiegowi można także zapobiec występowaniu u psa cukrzycy. W przypadku jej zdiagnozowania wykonanie operacji wpływa korzystnie na jej leczenie. Dotyczy to szczególnie suk. Zmiany hormonalne nierzadko działają niekorzystnie na przemianę materii i glukozy. Przy tym przyczyniają się do agresywnych i zmiennych zachowań zwierząt.

Jak się opiekować psem po kastracji?

Chociaż kastracja psa należy do prostych zabiegów, niewiążących się z powikłaniami, wpływa jednak znacząco na zachowanie zwierzęcia. Dlatego też tak ważna jest prawidłowa opieka nad psem poddanym zabiegowi. Do najważniejszych działań zalicza się ograniczenie ruchliwości zwierzęcia oraz zakładanie na miejsce pooperacyjnych blizn ochrony. Konieczne będzie także regularne odwiedzanie kliniki weterynaryjnej. Bezpośrednio po zabiegu, przez ok. 3-4 godziny trzeb zadbać o nawodnienie organizmu zwierzęcia. W tym celu należy podawać zwierzęciu wodę w małych dawkach. Posiłek, najlepiej lekkostrawny, dobrze jest podać po upływie doby od zabiegu. Najlepiej też podzielić go na mniejsze porcje. Początkowo zwierzę może okazywać brak apetytu. Jest to normalna reakcja na stres i znieczulenie. Jeśli jednak stan ten połączony z gorączką oraz niepokojącymi zmianami w obrębie rany będzie się utrzymywał dłużej niż 2 dni, konieczna będzie wizyta u weterynarza. Zwierzę powinno być przez pierwsze tygodnie po zabiegu wyprowadzane na smyczy. Aby zapobiec dotykaniu przez psa swędzącej, gojącej się rany i naruszeniu szwów, dobrze jest nałożyć mu ochronny fartuszek lub specjalny kołnierz.

Czy zabieg wpływa na zachowanie psa?

Wykonany w gabinecie weterynaryjnym zabieg wpływa znacząco na metabolizm zwierzęcia. Psy poddane zabiegowi sterylizacji lub kastracji są bardziej podatne na nadwagę. Należy zatem zadbać o właściwą dietę czworonoga. Warto bowiem wiedzieć, że po operacji jego potrzeba aktywności znacznie się zmniejsza. Dlatego warto zatroszczyć się o odpowiednie odżywianie pupila i skonsultować się w tym celu z lekarzem weterynarii. W przypadku niegojenia się rany, osłabienia, apatii i problemów z wypróżnianiem się zwierzęcia wymagane jest złożenie wizyty u specjalisty.