Mediacja polega na dobrowolnym toczeniu rozmów z udziałem mediatora, którego rolą jest pomoc w obiektywnym przyjrzeniu się sprawie i dojściu do porozumienia. Pomyślne mediacje często oznaczają rezygnację z wstąpienia na drogę sądową, co pozwala zaoszczędzić zarówno wiele pieniędzy, jak i niepotrzebnych nerwów. Jak przebiegają mediacje i czy warto się na nie zdecydować?


Kiedy mediacja?

Mediacja może mieć różne formy: od mediacji gospodarczej, przez cywilną, karną, aż po rodzinną. W przypadku mediacji rodzinnej, dotyczy ona najczęściej zagadnień takich jak alimenty, podział praw rodzicielskich czy też sprawy majątkowe. Mogą również dotyczyć kwestii spornych w przypadku różnego podejścia par do wychowania dzieci czy zarządzania finansami oraz każdej innej sprawy, która jest przedmiotem nieporozumień i kłótni.


Dlatego też warto skorzystać z mediacji zawsze w tych sytuacjach, w których strony nie mogą dojść do porozumienia, a jednocześnie wykazują dobrą wolę i nie chcą wstępować na drogę sądową. Tyczy się to zwłaszcza tych par, które zdecydowały się na rozwód lub separację. Sprawy rozwodowe z orzekaniem o winę mogą ciągnąć się latami i być kosztowne, dlatego też warto dobrze przemyśleć kwestię mediacji jeszcze przed złożeniem wniosku.


Przebieg mediacji

Mediator nie proponuje gotowych rozwiązań ani nie udziela porad prawnych. Jego rola polega raczej na bezstronnym prowadzeniu rozmów, tak aby strony mogły spojrzeć na całą sytuację z dystansu, jak również zrozumieć odmienną perspektywę.


Mediacja może przebiegać na różne sposoby, w zależności od sytuacji. Jak zaznacza ekspert z kancelarii Lex Libertas Ewa Rudnicka-Jackulska, w klasycznym ujęciu mediator wspiera strony w wyjaśnieniu sobie problemu i kierując je na tory, które pomogą wypracować rozwiązanie. Możliwe jest również skupienie się na relacji skłóconych stron, tak aby najpierw zadbać o ich dobrą wolę wypracowania wspólnego kompromisu. Mediacje mogą trwać od jednego do kilku spotkań. Kończą się zazwyczaj zawarciem ugody.


Od spraw sądowych różnią się przede wszystkim tym, że nie mają na celu wydania wyroku ani wskazania winnego, ale kompromisowe rozwiązanie sporu, które zadowoli obie strony.