Blog Panoramy Firm

Kinezjologia w biznesie i zarządzaniu

Materiał partnera
2019-08-05
kinezjologia

Kinezjologią nazywa się interdyscyplinarną naukę, która korzysta z zasobów wiedzy takich dziedzin, jak chemia, biologia, medycyna, historia, psychologia, fizyka, czy socjologia. W uproszczeniu, można nazwać zaś kinezjologię dyscypliną, zajmującą się mechaniką ruchu ciała człowieka oraz psychologicznymi reakcjami organizmu na ruch, co wbrew pozorom, nie jest wykorzystywane tylko w terapiach sensorycznych dla dzieci, ale również w biznesie!

Kinezjologia i jej rodzaje

Najpopularniejszym odmianami kinezjologii, są te edukacyjna oraz stosowana. Pierwsza z nich traktowana jest, jako metoda wychowawcza, terapeutyczna, a także rozwojowa pracy z ciałem oraz umysłem, która może być kierowana między innymi dla dzieci. Za kinezjologię stosowaną, uważa się zaś m.in. system oceniający psychiczne oraz strukturalne aspekty zdrowotne naszego organizmu. W połączeniu tychże dwóch rodzajów kinezjologii, można podzielić, ją zaś na wiele subdziedzin. Tu warto podkreślić, np. kinezjologię wykorzystywaną w biznesie oraz zarządzaniu. Dedykowana jest ona zarówno dla pracowników fizycznych, jak i umysłowych, na różnych szczeblach. Korzystać z niej może kadra kierownicza, oraz podległe im zespoły.

Kinezjologia dla pracowników

Jeśli chodzi o zespoły pracownicze, kinezjologia w formie zajęć grupowych lub indywidualnych, może pomóc w rozładowywaniu stresu, w szybkim regenerowaniu i koncentrowaniu się, a także w podwyższaniu jakości pracy oraz wydajności. Zrozumienie psychologicznych oraz fizjologicznych reakcji ludzkiego organizmu na krótkotrwały lub bardzo intensywny stres, bądź wysiłek fizyczny, może zdziałać „cuda”. Wielokrotnie odpowiednie, krótkie ćwiczenia, czy też sekwencje ruchowe, mogą pomóc pokonać senność, czy znudzenie i zmęczenie. Zalet kinezjologii dla pracowników, jest wiele

Kinezjologia dla kadry menadżerów

Również kadra menadżerska, skutecznie może korzystać z nauki, jaką jest kinezjologia. Wielokrotnie odpowiednie szkolenia, są świetnym sposobem na rozwój kompetencji kierowniczych, w tym ważnych wystąpień publicznych. Nie tylko kinezjologia pozwala się skoncentrować, poukładać myśli i odstresować, ale także pomaga w wypracowaniu odpowiedniej postawy ciała, czy tonu głosu tak, aby przekaz był jasny, konkretny oraz przede wszystkim przekonywujący. Z kinezjologii korzysta już wielu polskich, europejskich, amerykańskich, czy też japońskich menadżerów, dziennikarzy, czy nawet polityków!

Szkolenia z kinezjologii

W Polsce kinezjologia nie jest jeszcze bardzo popularna, dlatego szkoleń w tym zakresie dla biznesu oraz zarządzania czasem, czy zespołem, jest naprawdę niewiele. Dzisiaj oferuje je między innymi specjalistka Wanda Dąbrowska z Centrum Promocji Edukacji i Terapii Edukacyjnej, która posiada doświadczenie w pracy zarówno z osobami dorosłymi, jak i z młodzieżą, czy dziećmi. Coraz większa grupę stałych i doraźnych klientów, stanowią zaś wspomniane zespoły pracownicze, czy menadżerowie.