czas czytania: 3 min materiał partnera

Klimatyzacja w miejscu pracy – dlaczego warto w nią zainwestować?

Klimatyzacja w biurze

Warunki, w jakich pracujemy, znacząco wpływają na naszą wydajność, ale przede wszystkim też na nasze zdrowie. Obowiązkiem każdego pracodawcy jest stworzyć otoczenie, w którym pracownicy będą mogli komfortowo wykonywać swoje obowiązki. Obejmuje to nie tylko zapewnienie potrzebnych do pracy narzędzi, ale również zadbanie o temperaturę pomieszczenia, poziom hałasu czy bezpieczeństwa.

Zalety klimatyzacji w firmie

W nowoczesnych firmach instalacja klimatyzacji jest już standardem. To rozwiązanie, które pozostaje jednocześnie niezauważalne i wysoce efektywne, przy czym możliwość regulacji temperatury pomieszczenia to nie jedyna ich zaleta.

Oczywiście, stworzenie optymalnych warunków pracy to ważny atut urządzeń klimatyzacyjnych. Wypełnianie służbowych obowiązków, gdy za oknem jest bezchmurne niebo i temperatura przekraczająca 30 stopni Celsjusza jest niezwykle uciążliwe – trudno się skoncentrować, szybciej się męczymy. W efekcie łatwo o popełnienie błędu. Warto przy tym wiedzieć, że klimatyzacja nie jest wykorzystywana sezonowo podczas letnich upałów. Jej funkcje nie ograniczają się jedynie do chłodzenia pomieszczeń, może ona również je ogrzewać. Urządzenia klimatyzacyjne możemy stosować do ogrzewania pomieszczeń przez cały rok – pełnią one wówczas funkcję pomp ciepła. Komfort w pomieszczeniach biurowych zależy ponadto od wilgotności powietrza systemy klimatyzacji wyposażone są w odrębną funkcję osuszania powietrza, co ma ogromne znaczenie wszędzie tam, gdzie znajdują się sprzęty elektroniczne.

Hałas to kolejny czynnik, który obniża naszą wydajność. Uniemożliwia koncentrację, a często utrudnia komunikowanie się. Nowoczesne jednostki stosowane w systemach klimatyzacji pracują cicho, dzięki czemu nie będą przeszkadzać w pracy. Ponadto zamknięte okna również wpłyną na obniżenie poziomu hałasu w biurze. Pozostawienie otwartych okien, szczególnie na parterze, stwarza ryzyko włamania i kradzieży. Jeśli w firmie jest klimatyzacja, okna pozostają zamknięte, a tym samym znika zagrożenie.

Regulacja temperatury to nie wszystko. Klimatyzacja może też być wykorzystywana w celu oczyszczenia powietrza – dzięki filtrom przeciwgrzybicznym, które przechwytują zapachy, roztocza oraz cząstki dymu.

Funkcjonalna klimatyzacja

Wszystkie urządzenia klimatyzacyjne budowane są w sposób, który umożliwia łatwą i szybką obsługę. Sterowanie jest intuicyjne, dzięki czemu nikt nie będzie miał problemu ustawieniem pożądanych parametrów, a to w przestrzeni biura, gdzie pracuje wiele osób bardzo ważne.

Wydajność klimatyzacji zależy ponadto od dopasowania jednostki do naszych potrzeb. Pomogą w tym firmy zajmujące się instalacją oraz serwisem klimatyzacji takie jak KRW Serwis. Sprawność klimatyzacji zapewnia przeprowadzanie regularnego serwisu – to warunek konieczny, aby klimatyzacja działała jak należy. Należy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, głośność pracy urządzenia, moc potrzebną do efektywnej pracy urządzenia oraz jego funkcje dodatkowe; nawilżanie i osuszanie powietrza, programator czasowy, stopień filtracji. Pamiętajmy też, że nie wolno nam zastąpić wentylacji klimatyzacją – oba systemy są konieczne do uzyskania w budynku optymalnego komfortu.